• Szkolny program profilaktyki 2022 - 2023

        •  

           

          SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI
          SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 16

          (ODDZIAŁY GIMNAZJALNE)
          IM. WANDY SZUMAN
          W TORUNIU

          NA ROK SZKOLNY 2018/2019

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Spis treści

           

          1.   Wstęp. 3

          2.   Akty prawne, rozporządzenia. 3

          3.   Środowisko lokalne szkoły. 5

          4.   Cele programu. 8

          5.   Sposoby realizacji programu. 8

          6.   Realizatorzy szkolnych działań profilaktycznych. 17

          7.   Rodzice jako ważny partner działań profilaktycznych. 19

          8.   Przewidywane efekty. 19

          9.   Ewaluacja programu. 20

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          1. Wstęp

           

           

          Profilaktyka szkolna obejmuje działania zmierzające do ochrony uczniów przed wpływem czynników destrukcyjnych, zakłócających prawidłowy rozwój oraz udzielenia wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Działania profilaktyczne prowadzą do ograniczenia i eliminowania zachowań ryzykownych młodzieży, wzmocnienia czynników chroniących przed zagrożeniami, kształtowania prawidłowych relacji międzyludzkich i budzenia aspiracji życiowych. Szkolny Program Profilaktyki dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów naszego Gimnazjum oraz potrzeb środowiska wychowawczego szkoły. Jest spójny ze szkolnym Programem Wychowawczym. Adresatami działań są uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Realizacja programu przyniesie efekty w postaci podniesienia świadomości uczniów, przyczyni się do nabycia przez nich praktycznych umiejętności radzenia sobie z zagrożeniami w otaczającym świecie.

           

          1. Akty prawne, rozporządzenia

           

           

          Szkołę w działaniach dotyczących edukacji prozdrowotnej wspomagają akty prawne.

           

          1. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej (art. 72).
          2. Konwencja o prawach dziecka (art. 3, 19, 33).
          3. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
          4. Statut szkoły.
          5. Ustawa o systemie oświaty z dnia 07.09.1991r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).
          6. Ustawa Karta Nauczyciela z dnia 26.01.1982 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.).
          7. Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U.poz.997 z późn. zm.).
          8. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 roku (Dz.U. Nr 62 z 1994, poz. 265).
          9. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. Nr 147 z 2002 r., poz. 1231).
          10. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
          11. Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 228, poz.1487).
          12. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
          13. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Z późniejszymi zmianami z dnia 16 sierpnia 2018r.
          14. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe. Z późniejszymi zmianami z 24 sierpnia 2018r.
          15. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży.
          16. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017r. zmieniające rozporządzenie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
          17. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
          18. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Z późniejszymi zmianami z dnia 26 lipca 2018r.
          19. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
          20. Rozporządzenie  Ministra Edukacji Narodowej z  w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki z dnia 8 listopada 2001r. Z późniejszymi zmianami z dnia 26 lipca 2018r.
          21. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego.

           

          Priorytety MEN

            1. 100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości                   i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.
            2. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.
            3. Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
            4. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne             i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.

          Priorytety Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty

          1. Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć szkolnych i pozaszkolnych organizowanych przez szkołę lub placówkę.
          2. Inspirowanie uczniów do stosowania efektywnych sposobów uczenia się, jako ważnego czynnika osiągania lepszych wyników w nauce.

          Priorytety Dyrektora Szkoły

          1. Inspirowanie uczniów do stosowania efektywnych sposobów uczenia się, jako ważnego czynnika osiągania lepszych wyników w nauce.

           

          Program Profilaktyczny współdziała z dokumentami wewnętrznymi szkoły:

          • Statut Szkoły,
          • Program Wychowawczy,
          • Wewnątrzszkolny System Oceniania.
          1. Środowisko lokalne szkoły

           

          Gimnazjum nr 16 w Toruniu znajduje się na terenie Rubinkowa II w Toruniu. Jest to dzielnica, w której rodziny mieszkają w blokach i wieżowcach wielorodzinnych. Istnieją tutaj małe place zabaw dla dzieci oraz boiska do piłki nożnej i koszykówki. Obecnie wiele obiektów jest odnowionych. Na terenie osiedla działa klub „Jantar”, który oferuje różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży.

          Środowisko, w którym funkcjonuje szkoła, złożone jest z bardzo różnorodnych rodzin. Część pielęgnuje bliskość rodzinną, wprowadza dzieci w świat pozytywnych wartości, często kontaktuje się ze szkołą i współuczestniczy w edukacji oraz wychowaniu i rozwoju własnych dzieci. Bardzo wyraźna jest poprawa bytowa wielu rodzin. Rodzice swoje decyzje o pozostawieniu swoich dzieci w naszej szkole motywują dobrą kadrą pedagogiczną, wychodzącą naprzeciw potrzebom uczniów.

          Część rodziców oczekuje od nauczycieli przejęcia obowiązków związanych z wychowywaniem ich dzieci, zapewnienia im opieki przez szkołę w różnej formie (świetlica, zajęcia pozalekcyjne). Życie domowe rodziny koncentrują na telewizji i korzystaniu z internetu, z których dzieci korzystają bez kontroli dorosłych. Czas wolny uczniowie często spędzają przed ekranem komputera, tabletu, telefonu, telewizora oraz na osiedlu. Rodzice nie znają kolegów i koleżanek ani form aktywności ich dziecka poza domem. Ta grupa rodziców prezentuje bierną i roszczeniową postawę wobec szkoły. Edukację, opiekę i wychowanie pozostawia szkole i nauczycielom. Część dzieci korzysta z pomocy finansowej Urzędu Miasta w postaci wyprawki, stypendium szkolnego.

          Od paru lat nasza szkoła, prowadzi wychowanie i edukację dzieci i młodego człowieka różnych etapów rozwojowych: oddziały przedszkolne, oddziały edukacji wczesnoszkolnej, klasy drugiego etapu edukacji, czyli klasy IV – VII szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne. Tak więc nasza szkoła wychowuje i naucza dzieci od ich 3 roku życia do ukończenia przez nich 15 – 18 lat. Prowadzenie działań wychowawczo-profilaktycznych skierowanych do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży wymaga od ich rodziców i od nas, pracowników szkoły szerokiej wiedzy i uważności na potrzeby uczniów, ich zachowania i możliwości wynikające z osiąganych umiejętności. Obecnie szkoła umożliwia edukację i wychowanie dzieciom i młodzieży spoza rejonu naszej szkoły oraz powracającym z zagranicy.

          Jesteśmy placówką z oddziałami integracyjnymi. W naszej szkole prowadzimy edukację włączającą wielu uczniów z różnorodnymi niepełnosprawnościami, chorobami przewlekłymi oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

          W swej działalności profilaktycznej szkoła ściśle współpracuje z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Prywatna Opieka Zdrowotna, Sanepid, Opieka Psychiatryczna i Leczenia Uzależnień, Poradniami Specjalistycznymi, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, kuratorami sądowymi oraz Policją.

          Szkolny Program Profilaktyczny został opracowany na potrzeby Gimnazjum nr 16 w Toruniu po uwzględnieniu nowych priorytetów polityki oświatowej państwa, kuratora oświaty i dyrektora oraz dokonaniu analizy wniosków z nadzoru pedagogicznego i ewaluacji wewnętrznej w roku szkolnym 2017/2018.

           

           

          Wnioski z nadzoru pedagogicznego oraz ewaluacji wewnętrznej (mocne i słabe strony):

           

          • Plany nauczania powinny zawierać zalecenia dla szkoły wynikające z opinii PPP. Należy je wprowadzić w formie aneksu do konkretnego planu.
          • W planie dydaktycznym warto zawrzeć informacje na temat przykładowych metod pracy stosowanych na lekcjach. Może to wpłynąć na zwiększenie zainteresowania uczniów danym tematem.
          • Należy w dalszym ciągu opierać planowanie własnej pracy dydaktycznej na planach zawierających wymagania ogólne i szczegółowe, umożliwiających kształcenie danej umiejętności rytmicznie – podczas całego etapu edukacyjnego.
          • Kontynuowanie zajęć edukacyjnych dla uczniów o tematyce uzależnień behawioralnych.
          • Organizowanie atrakcyjnych zajęć z uczniami na temat bezpiecznego  zachowania się
            na terenie szkoły i poza nią, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów z osobami obcymi.
          • Kontynuowanie akcji proekologicznych prowadzonych na terenie szkoły.
          • Prowadzenie kampanii informacyjnej na temat higienicznego trybu życia.
          • Przygotować ognisko na początku roku szkolnego również z uczniami pełnosprawnymi.
          • Włączyć w przygotowywanie imprez większą część społeczności uczniowskiej.
          • Pogłębiać wiedzę uczniów pełnosprawnych na temat niepełnosprawności, kształtować empatię wśród młodzieży (godziny wychowawcze, pogadanki, pomoc uczniów jako wolontariuszy).
          • Kontynuować współpracę z „Siecią nauczycieli wspomagających”.
          • Polepszyć współpracę nauczycieli przedmiotu z nauczycielami wspomagającymi również w czasie organizowania imprez szkolnych.
          • Objąć szczególną opieką uczniów przejawiających zachowanie agresywne, nieuczęszczających do szkoły.
          • Kontrolować frekwencję uczniów wagarujących.
          • Kontynuować współpracę z instytucjami wspierającymi rozwój dziecka.
          • Rozwijać i promować działania związane z pomocą młodzieży w wyborze właściwego kierunku kształcenia i zawodu.
          • Zachęcać uczniów do rozwijania różnych form aktywności pozalekcyjnej (koła zainteresowań, wolontariat, zajęcia wyrównawcze).
          • Wspierać uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców i nauczycieli.
          • Szczególną uwagę należy zwrócić na konsekwencję w egzekwowaniu przepisów szkolnych.
          • Kontynuować współpracę z doradcami zawodowymi.
          • Czuwanie nad objęciem specjalną troską dzieci z „grupy ryzyka”.
          • Czuwanie nad przestrzeganiem prawa ucznia – dziecka.
          • Udział w klasyfikacji uczniów do form pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferowanej przez szkołę.
          • Utrzymanie stałego kontaktu z instytucjami działającymi na rzecz szkoły w zakresie pomocy dziecku.
          • Czuwanie nad realizacją szkolnego programu profilaktycznego.

           

          Przedstawiona powyżej analiza nadzoru pedagogicznego oraz ewaluacji wewnętrznej w zakresie zagrożeń i problemów wychowawczych pozwoliła na sformułowanie głównych celów Szkolnego Programu Profilaktyki, a następnie wyznaczenie zadań i sposobów ich realizacji, służących osiągnięciu założonych celów.

           

           

           

           

           

          1. Cele programu

           

          4.1.  Cele główne

           

          1. Ochrona i promocja zdrowia.
          2. Przeciwdziałanie uzależnieniom.
          3. Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom poprzez przeciwdziałanie agresji i przemocy - aktywizacja społeczności szkolnej i jej środowiska w zakresie reagowania na przejawy przemocy i przeciwstawiania się jej.
          4. Indywidualizacja pracy wychowawczej z uczniem.
          5. Inspirowanie uczniów do stosowania efektywnych sposobów uczenia się.
          6. Kształtowanie ważnych umiejętności psychospołecznych.
          7. Zapobieganie wagarom i spóźnieniom na lekcje.
          8. Realizacja treści z zakresu doradztwa zawodowego.
          9. Dbanie o zdrowy styl życia.

           

            1.     Cele szczegółowe

           

          1. Eliminowanie agresywnych zachowań uczniów i stosowanej przez nich przemocy.
          2. Wdrażanie uczniów do przestrzegania norm zachowań dotyczących kultury osobistej.
          3. Wykształcenie właściwej postawy wobec problemów uzależnień.
          4. Pomoc psychologiczno- pedagogiczna uczniom sprawiającym problemy wychowawcze.
          5. Pomoc w rozwijaniu ważnych umiejętności psychospołecznych oraz kształtowanie uczniów do wartości w tym patriotycznych.
          6. Osiąganie sukcesów edukacyjnych.
          7. Prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu z uwzględnieniem rozpoznanych mocnych stron , predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów.
          1. Sposoby realizacji programu

           

          Treści Szkolnego Programu Profilaktyki w większości realizuje się na godzinach wychowawczych, warsztatach edukacyjno-profilaktycznych, apelach szkolnych, poszczególnych przedmiotach i zajęciach pozalekcyjnych. Nauczyciel sam decyduje o metodzie służącej do realizacji celu, przeważnie będą to zajęcia warsztatowe, pogadanki, dyskusje, „burze mózgów”. Formą realizacji będzie też propaganda wizualna, czyli gazetki informacyjne, plakaty, ulotki informacyjne, wystawy i projekty.

          ZAPOBIEGANIE PRZEMOCY I AGRESJI

           

          L.p.

          Zadania

          Formy realizacji

          Odpowiedzialni

          Termin

          1.

          Budowanie pozytywnego klimatu w grupie, klasie i szkole

          Zajęcia integracyjne

          Realizacja działań w grupach i zespołach

          Wychowawcy grup i klas, nauczyciele specjaliści, nauczyciele przedmiotowi, zespół PPP

          Cały rok

          2.

          Kształtowanie i rozwój umiejętności interpersonalnych: radzenia sobie z negatywnymi emocjami, uczenia nieagresywnych sposobów rozwiązywania konfliktów, umiejętności pracy w grupie.

          Propagowanie zdrowej rywalizacji.

          Pogadanki

          Dyskusje na lekcjach wychowawczych

          Spotkania z pedagogiem szkolnym, psychologiem

          Pogadanki z nauczycielami wychowania fizycznego dotyczące zasad fair play

          Wychowawcy klas, pedagog, psycholog, nauczyciele wf

          Cały rok

          3.

          Podejmowanie działań na poziomie klasy ukierunkowanych przeciwko agresji i przemocy szkolnej.

          Dyskusje na lekcjach wychowawczych

          Wychowawcy klas, nauczyciele przedmiotowi

          Cały rok

          4.

          Terapia indywidualna ze sprawcami i ofiarami przemocy i agresji.

          Rozmowy indywidualne

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, pedagog, psycholog, pracownicy PPP

          Zależnie od potrzeb

          5.

          Zwiększenie zaangażowania rodziców w walkę ze zjawiskami przemocy na terenie szkoły i poza nią.

          Zebrania z rodzicami

          Spotkania z pedagogiem szkolnym, psychologiem,

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, pedagog, psycholog, policja, Straż Miejska, rodzice

          Cały rok

          6.

          Młodzież a prawo
          Odpowiedzialność uczniów za swoje czyny (w tym agresję w Internecie) w świetle przepisów,

          Spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej i Policji

          Dyskusje na lekcjach wychowawczych

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, pedagog, psycholog, policja, Straż Miejska

          Zależnie od potrzeb

           

          7.

          Zapobieganie aktom przemocy i agresji, niszczycielstwa i wandalizmu w szkole i na terenie osiedla, wdrażanie uczniów do szanowania cudzej pracy.

          • Konsekwencja w działaniu, szybkie reagowanie na oznaki agresji i wandalizmu,
          • Ponoszenie kosztów związanych z naprawą uszkodzonego mienia przez uczniów i ich rodziców

          Wszyscy pracownicy szkoły

          Cały rok

           

          8.

          Kształtowanie właściwego stosunku do różnych przejawów subkultur młodzieżowych (identyfikowanie się z klubami sportowymi np.: „Elana”, „Apator” oraz okazywanie tego w społecznie akceptowany sposób)

          • Dyskusje na lekcjach wychowawczych
          • Stwarzanie uczniom możliwości przynależenia do pozytywnych grup rówieśniczych, kół zainteresowań, zespołów sportowych, muzycznych

          Wychowawcy klas,

          wszyscy nauczyciele, rodzice

          Cały rok

           

          9.

          Kształcenie podstawowych wartości społecznych:

          • Szacunek do drugiego człowieka
          • Tolerancja
          • Szacunek do życia i zdrowia
          • Podnoszenie kultury słowa, eliminowanie wulgaryzmów ze słownika ucznia
          • Rodzina , ojczyzna, patriotyzm
          • Przyjaźń, koleżeństwo
          • Odpowiedzialność za drugiego człowieka
          • Dbałość o dobre imię klasy, szkoły
          • Dyskusje na lekcjach wychowawczych
          • Reagowanie na wulgaryzmy, ponoszenie konsekwencji przez uczniów
          • Budowanie poczucia własnej wartości ucznia poprzez docenienie jego pracy i wysiłku (pochwały, dyplomy)
          • Punktowy system oceniania

          Wszyscy pracownicy szkoły, rodzice

          Cały rok

           

          10.

          Szerzenie wśród uczniów znajomości praw człowieka i dziecka i wyrabianie nawyku szanowania tych praw

          • Dyskusje i pogadanki na lekcjach wychowawczych

          Wychowawcy klas

          Cały rok

           

          11.

          Zapobieganie przemocy i agresji w rodzinie uczniów naszej szkoły

          • Obserwacja uczniów, poznawanie ich sytuacji rodzinnej, rozmowy z rodzicami
          • Skierowanie do odpowiedniej instytucji, organizowanie pomocy
          • Szkolenia dla rodziców, przedstawiające właściwe sposoby radzenia sobie z agresją dzieci. Wypracowanie spójnych oddziaływań
          • Kontrakt uczeń – rodzic – wychowawca/nauczyciel

          Wychowawcy klas, pedagog, psycholog, nauczyciele, rodzice

          Cały rok

           

          12.

          Uwrażliwienie uczniów i rodziców do akceptacji osób niepełnosprawnych

          • Pogadanki z uczniami
          • Współpraca dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych przy organizacji imprez i akcji okolicznościowych

          Rozmowy z rodzicami na zebraniach klasowych

          Wychowawcy, nauczyciele, rodzice

          Cały rok

           

          13.

          Integrowanie zespołu klasowego

          • Stosowanie aktywnych metod pracy na lekcjach wychowawczych i przedmiotowych
          • Wycieczki
          • Wspólne wyjścia

          Wychowawcy, nauczyciele

          Cały rok

           

          14.

          Kształtowanie odpowiedzialnej postawy oraz wdrażanie uczniów do kulturalnego zachowania się w relacji z innymi ludźmi. Doskonalenie umiejętności współżycia w zespole i przestrzeganie obowiązujących w nim zasad.

          • Dawanie przykładu osobistego przez nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły
          • Zajęcia wychowawcze dotyczące kulturalnego zachowania
          • Uczestnictwo uczniów w wydarzeniach kulturalnych szkoły i środowiska lokalnego

          Wszyscy pracownicy szkoły, rodzice

          Cały rok

                         

           

           

           

          ZAPOBIEGANIE WAGAROM I SPÓŹNIENIOM NA LEKCJE

          L.p.

          Zadania

          Formy realizacji

          Odpowiedzialni

          Termin

          1.

          Wdrażanie programów wychowawczych w celu zintegrowania społeczności szkolnej, budowania więzi, kształtowania umiejętności pozytywnego myślenia o sobie i innych, radzenia sobie ze stresem w celu profilaktyki niepowodzeń szkolnych.

          • Pogadanki
          • Zajęcia warsztatowe
          • Rozmowy indywidualne
          • Propagowanie odpowiedniej literatury
          • Psychozabawy i psychotesty

          Wychowawcy, nauczyciele, pedagog, psycholog,

          Cały rok

          2.

          Przeprowadzanie zajęć integracyjnych w klasach i grupach mających na celu:

          • Ułatwienie poznania siebie i kolegów
          • Uczenie dobrej komunikacji
          • Integrację zespołu klasowego
          • Poznanie swoich atutów
          • Ułatwienie i stworzenie okazji do nawiązania wzajemnych kontaktów
          • Zajęcia integracyjne,
          • Pogadanki

          Wychowawcy klas, nauczyciele

          Zależnie od potrzeb

          3.

          Propagowanie i zachęcanie do korzystania z doradztwa psychologiczno-pedagogicznego na terenie szkoły i poza nią (współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną).

          • Rozmowy indywidualne
          • Spotkania z rodzicami
          • Pogadanki z uczniami
          • Ulotki i materiały informacyjne

          Pedagog, psycholog, wszyscy nauczyciele

          Cały rok

          4.

          Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym

          • Pomoc uczniom mającym trudności w nauce
          • Wzbudzanie motywacji do nauki
          • Zorganizowanie pomocy koleżeńskiej
          • Współpraca z rodzicami i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną
          • Dostarczanie uczniom wiedzy jak można uczyć się lepiej i efektywniej

          Wychowawcy klas, pedagog, psycholog, wszyscy nauczyciele, rodzice

          Cały rok

          5.

          Zwracanie uwagi na indywidualne potrzeby uczniów oraz na ich możliwości wynikające z ograniczeń funkcjonalnych w zakresie narządów zmysłów, sprawności fizycznej i intelektualnej.

          • Systemowe wspomaganie rozwoju dziecko – rodzic – szkoła – PPP
          • Zajęcia rewalidacyjne
          • Nauczanie indywidualne

          Dyrekcja, pedagog, psycholog, wszyscy nauczyciele

          Cały rok

          6.

          Postępowanie według opracowanych procedur

          • Rozmowy interwencyjne z nauczycielami
          • Rozmowy indywidualne z rodzicami i uczniami,

          Dyrektor

          Wychowawcy, pedagog, psycholog,

          Cały rok

          7.

          Motywowanie ucznia do pracy, wskazywanie efektywnych sposobów uczenia się

          • Pogadanki z uczniami
          • Kontrola frekwencji
          • Zajęcia kształtujące umiejętność planowania i organizowania czasu
          • Dostrzeganie najmniejszych osiągnięć uczniów

          Wszyscy nauczyciele, pedagog, psycholog

          Cały rok

           

           

          PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
          (PALENIE PAPIEROSÓW, DOPALACZE, ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU - TV, INTERNET, KOMPUTER, TELEFON)

          L.p.

          Zadania

          Formy realizacji

          Odpowiedzialny

          Termin

          1.

          Profilaktyka uzależnień behawioralnych – kształtowanie u uczniów umiejętności świadomego i mądrego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej, Internetu, telefonu komórkowego.

          • Zajęcia w klasach
          • Rozmowy indywidualne z rodzicami i uczniami
          • Współpraca z rodzicami – uwrażliwianie ich na temat negatywnych skutków nadmiernego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej, Internetu, telefonu.
          • Szkoleniowe spotkania z rodzicami i nauczycielami nt. uzależnień behawioralnych i cyberprzemocy.

          Wychowawcy klas, pedagog, psycholog, rodzice

          Cały rok

          2.

          Uświadamianie skutków palenia papierosów, udostępnianie adresów instytucji profilaktycznych, popularyzacja wydawnictw związanych z tą tematyką.

          • Spektakle teatralne o tematyce uzależnień
          • Zajęcia i pogadanki z uczniami
          • Pedagogizacja rodziców
          • Projekcja filmów profilaktycznych
          • Gazetki i ulotki informacyjne wykonywane przez uczniów
          • Spotkania ze specjalistami w zakresie uzależnień

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, pedagog, psycholog, pielęgniarka szkolna

          Zależnie od potrzeb danych grup

          3.

          Przestrzeganie zakazu palenia na terenie szkoły

          • Kontrola boiska, toalet i okolicy szkoły przez nauczycieli dyżurujących
          • Szybka interwencja – natychmiastowe powiadamianie rodziców i wyciągnięcie konsekwencji

          Wszyscy nauczyciele i inni pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie

          Cały rok

          4.

          Propagowanie zdrowego stylu życia – kształtowanie postawy prozdrowotnej. Preferowanie i ukazywanie uczniom ciekawych form spędzania czasu wolnego, zajęcia sportowe, wycieczki, imprezy kulturalne.

          • Rozmowy indywidualne
          • Pogadanki z uczniami
          • Zawody sportowe
          • Wycieczki i imprezy organizowane na terenie szkoły np. 31 maja – Dzień bez papierosa

          Wychowawcy klas, nauczyciele, pielęgniarka szkolna

          Cały rok

          5.

          Uczenie umiejętności odmawiania – kształcenie postawy asertywnej

          • Zajęcia i pogadanki z uczniami
          • Rozmowy indywidualne
          • Projekcje odpowiednich filmów

          Wychowawcy klas, zespół PPP, zaproszeni pracownicy PPP

          Cały rok

          6.

          Integracja ze środowiskiem. Współpraca nauczycieli z różnymi instytucjami np. Poradnią PP, Policją, Poradnią Uzależnień, MOPR, TPiPU

          • Imprezy sportowe
          • Konkursy i turnieje festyny środowiskowe

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, wszyscy nauczyciele

          Do ustalenia

          7.

          Propagowanie zdrowego stylu życia – kształtowanie postawy prozdrowotnej. Preferowanie i ukazywanie uczniom ciekawych form spędzania czasu wolnego, zajęcia sportowe, wycieczki, imprezy kulturalne.

          • Rozmowy indywidualne
          • Pogadanki z uczniami
          • Zawody sportowe
          • Wycieczki i imprezy organizowane na terenie szkoły np. 31 maja – Dzień bez papierosa

          Wychowawcy klas, nauczyciele, pielęgniarka szkolna

          Cały rok

          8.

          Uczenie umiejętności odmawiania – kształcenie postawy asertywnej

          • Zajęcia i pogadanki z uczniami
          • Rozmowy indywidualne
          • Projekcje odpowiednich filmów

          Wychowawcy klas, zespół PPP, zaproszeni pracownicy PPP

          Cały rok

          9.

          „Tatuaż - moda a zdrowie”

          • Pogadanki

          Zespół PPP

          Cały rok

          10.

          Integracja ze środowiskiem. Współpraca nauczycieli z różnymi instytucjami np. Poradnią PP, Policją, Poradnią Uzależnień, MOPR, TPiPU

          • Imprezy sportowe
          • Konkursy i turnieje festyny środowiskowe

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, wszyscy nauczyciele

          Do ustalenia

           

           

           

          PROMOCJA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

          L.p.

          Zadania

          Formy realizacji

          Odpowiedzialny

          Termin

          1.

          Kształtowanie właściwej postawy wobec ochrony i promocji zdrowia

          • Konkursy i akcje dotyczące zdrowego stylu życia.
          • Spotkania z pielęgniarką szkolną, dotyczące chorób i higieny.
          • Filmy i prezentacje dotyczące zagrożeń cywilizacyjnych.
          • Gazetki tematyczne.
          • Zajęcia pozalekcyjne i sportowe.
          • Organizacja imprez masowych.

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, wszyscy nauczyciele

          Cały rok

           

          1. Realizatorzy szkolnych działań profilaktycznych

           

           

          Realizatorami programu wychowawczo-profilaktycznego są rodzice uczniów, wszyscy pracownicy szkoły oraz specjaliści współpracujących instytucji, a w szczególności:

          • dyrekcja,
          • wychowawcy i nauczyciele,
          • rodzice,
          • pedagog szkolny,
          • psycholog,
          • logopeda,
          • pielęgniarka szkolna,
          • terapeuci TPiPU w Toruniu,
          • Straż Miejska i Policja,
          • Sanepid,
          • Opieka Psychiatryczna i Leczenia Uzależnień,
          • POZ i PS,
          • MOPR,
          • Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej
          • pracownicy administracji.

           

          WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI ZEWNĘTRZNYMI W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

          L.p.

          Instytucje-osoby współpracujące ze szkołą

          Zadania do realizacji

          Termin realizacji

          1.

          Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu

          Współpraca w zakresie konsultacji metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz specjalistycznej diagnozy ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

          Diagnoza uczniów w zakresie wyboru przyszłego zawodu- doradztwo zawodowe.

          Cały rok

          2.

          jw. oraz TODMiDN

          Realizacja Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Torunia Falochron dla młodzieży Torunia „Profilaktyka zachowań ryzykownych, u młodzieży szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych”

          Cały rok

          3.

          Organizacje pozarządowe

          Wsparcie psychologiczne, prawne. Bezpłatne porady dla rodziców i uczniów.

          Zajęcia warsztatowe, profilaktyczne.

          Cały rok

          4.

          Dzielnicowy

           

          Policja

          Monitorowanie, podejmowanie wczesnych interwencji.

          Wizyty domowe.

          Niebieska Karta.

          Cały rok

          5.

          Kuratorzy sądowi

          Utrzymanie stałego kontaktu w celu wspierania rodziców w działaniach rodzicielskich.

          Cały rok

          6.

          MOPR

          Współpraca na rzecz rodzin i rodzin zastępczych znajdujących się w trudnej sytuacji. Rozmowy indywidualne, pisanie opinii o uczniach, konsultacje telefoniczne.

          Udział w pracach zespołów interdyscyplinarnych (Niebieska Karta).

          Cały rok

          7.

          Caritas

          Pozyskanie okolicznościowych paczek świątecznych

          „Szlachetna Paczka”.

          Cały rok

          8.

          Straż Miejska

          Szkolenia dla nauczycieli i rodziców poszerzające wiedzę w zakresie bezpieczeństwa.

          Cały rok

          9.

          TPiPU

          Warsztaty dla nauczycieli w ramach WDN.

          Warsztaty dla dzieci.

          Indywidualne konsultacje dla rodziców.

          Cały rok

          10.

          Wydział Edukacji

           

          Umożliwienie korzystania z różnych form warsztatowo- szkoleniowych dla rodziców.

          Cały rok

          11.

          POZ

          Pomoc wychowawcom w rozwiązywaniu bieżących problemów.

          Cały rok

          12.

          Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej

          Szkolenia dla nauczycieli.

          Działania profilaktyczne.

          Cały rok

          1. Rodzice jako ważny partner działań profilaktycznych

           

           

          1. Współpraca z rodzicami w zakresie budowania dokumentacji pracy profilaktycznej szkoły:
          • współtworzenie oraz zapoznanie ze Statutem Szkoły, Szkolnym Programem Profilaktyki, regulaminami organizacyjnymi.
          1. Informowanie rodziców o funkcjonowaniu dziecka w szkole:
          • informowanie o wynikach w nauce i zachowaniu na zebraniach z rodzicami,
          • indywidualne spotkania z wychowawcą i specjalistami,
          • spotkania szkoleniowe ze Strażą Miejską, policją, fundacjami organizującymi szkolenia dla rodziców, terapeutami TPiPU.
          1. Współpraca z rodzicami poprzez:
          • włączanie rodziców do organizacji imprez szkolnych,
          • systematyczną współpracę z Radą Rodziców,
          • zachęcanie do udziału w akcjach profilaktycznych poprzez bieżące informacje zamieszczane na stronie internetowej szkoły.
          1. Przewidywane efekty

           

          1. Zmniejszenie zjawiska przemocy wśród uczniów.
          2. Wzrost bezpieczeństwa
          3. Wzrost wiedzy i świadomości uczniów na temat przemocy, uzależnień oraz przeciwdziałania im.
          4. Umiejętne radzenie sobie w sytuacjach zetknięcia się z przemocą i uzależnieniem.
          5. Eliminowanie przypadków sięgania przez młodzież po środki uzależniające.
          6. Nauczenie się pozytywnych zachowań.
          7. Wzrost świadomości wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej
          8. Wzbogacenie wiedzy uczniów, rodziców i nauczycieli z zakresu profilaktyki i ochrony zdrowia, zdrowego stylu życia.
          1. Ewaluacja programu

           

          1. Szkolny Program Profilaktyki będzie podlegał ewaluacji.
          2. Ewaluacja będzie obejmowała realizację zakładanych celów profilaktyki i ich zakres.
          3. Ewaluacja będzie przeprowadzona w postaci obserwacji, rozmów, analizy dokumentacji.
          4. Realizacja programu będzie dokumentowana w dziennikach lekcyjnych oraz rocznych sprawozdaniach wychowawców.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Program zatwierdzony do realizacji uchwałą Rady Rodziców nr ……… w dniu …………….. po wcześniejszym pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną w dniu …………… oraz Samorząd Uczniowski z dnia …………….. 2018r.

           

           

           

          Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego

          Oddziałów Gimnazjalnych

          …………………………..

           

           

          Przewodniczący Rady Pedagogicznej

          …………………………………….

           

           

          Przewodniczący Rady Rodziców

          ……………………………………..

           

           

          Opracowały:

          M. Ciesielska

          E. Krajewska-Cyrwus

          W. Krzemińska

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu
      • tel/ fax (56) 648 - 19 - 72, (056) 648-19-68 tel kom. 534 717 888
      • Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu, ul. Dziewulskiego 2 Sekretariat czynny w dni robocze od godz. 7.00 - do godz. 15.00 Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Delegatura w Toruniu Adres: 87-100 Toruń Moniuszki 15/21 87 - 100 Toruń Poland
    • Logowanie