• Program wychowawczo - profilaktyczny SP nr 16

        •  

          PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 16

          W TORUNIU
          Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
          IM. WANDY SZUMAN

          NA ROK SZKOLNY 2018/2019

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Spis treści

           

          1.     Akty prawne, rozporządzenia. 3

          2.    Środowisko lokalne szkoły. 5

          3.     Bilans zasobów szkolnych. 6

          4.     Sylwetka absolwenta szkoły podstawowej 7

          5.     Najważniejsze kierunki wychowawczo-profilaktyczne realizowane na poszczególnych poziomach zgodne z podstawą programową. 8

          6.     Analiza dotychczasowych działań szkoły. 15

          8.     Czynniki ryzyka i czynniki chroniące. 18

          9.     Cel nadrzędny i cele szczegółowe programu wychowawczo-profilaktycznego. 19

          10.   Zadania wychowawczo-profilaktyczne. 19

          11.   Formy realizacji zadań programu wychowawczo-profilaktycznego. 20

          12.   Opracowanie strategii ewaluacyjnej 25

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          1. Akty prawne, rozporządzenia

           

          Program opracowany w oparciu o:

           

          1. Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.
          2. Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
          3. Konwencję o Prawach Dziecka.
          4. Ustawę z dnia 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela (z późniejszymi zmianami).
          5. Ustawę o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. (z późniejszymi zmianami).
          6. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 2018 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie oświaty (Dz. U. 2018 poz. 1457).
          7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnospraw­nością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. 2017 poz. 356).
          8. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnospraw­nością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. 2018 poz. 1679).
          9. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. 2017 poz. 649).
          10. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. 2017 poz. 703).
          11. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2017 poz. 1591; Dz. U. 2018 poz. 1647).
          12. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. 2017 poz. 1578; Dz. U. 2017 poz. 1652; Dz. U. 2018 poz. 1485).
          13. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe (Dz. U. 2017 poz. 1659; Dz. U. 2018 poz. 1670).
          14. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. 2017 poz. 1656).
          15. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. 2015 poz. 843; Dz. U. 2016 poz. 1278; Dz. U. poz. 1651).
          16. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. 2018 poz. 1533).
          17. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2018r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych oraz doradców zawodowych (Dz. U. 2018 poz. 1601)
          18. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz. U. 2018 poz. 1675).
          19. Statut Szkoły.
          20. Poznanie oczekiwań rodziców.

           

           

          Priorytety Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2018/2019:

          1. 100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.
          2. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.
          3. Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
          4. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.

           

          Priorytety Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/2019:

          1. Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć szkolnych i pozaszkolnych organizowanych przez szkołę lub placówkę.
          2. Inspirowanie uczniów do stosowania efektywnych sposobów uczenia się, jako ważnego czynnika osiągania lepszych wyników w nauce.

           

          Priorytety Dyrektora szkoły na rok szkolny 2018/2019:

          1. Inspirowanie uczniów do stosowania efektywnych sposobów uczenia się, jako ważnego czynnika osiągania lepszych wyników w nauce.

           

          1. Środowisko lokalne szkoły

           

          Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu znajduje się na terenie Rubinkowa II w Toruniu. Jest to dzielnica, w której rodziny mieszkają w blokach i wieżowcach wielorodzinnych. Istnieją tutaj małe place zabaw dla dzieci oraz boiska do piłki nożnej i koszykówki. Obecnie wiele obiektów jest odnowionych. Na terenie osiedla działa klub „Jantar”, który oferuje różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży.

          Środowisko, w którym funkcjonuje szkoła, złożone jest z bardzo różnorodnych rodzin. Część pielęgnuje bliskość rodzinną, wprowadza dzieci w świat pozytywnych wartości, często kontaktuje się ze szkołą i współuczestniczy w edukacji oraz wychowaniu i rozwoju własnych dzieci. Bardzo wyraźna jest poprawa bytowa wielu rodzin. Rodzice swoje decyzje o pozostawieniu swoich dzieci w naszej szkole motywują dobrą kadrą pedagogiczną, wychodzącą naprzeciw potrzebom uczniów.

          Część rodziców oczekuje od nauczycieli przejęcia obowiązków związanych z wychowywaniem ich dzieci, zapewnienia im opieki przez szkołę w różnej formie (świetlica, zajęcia pozalekcyjne). Życie domowe rodziny koncentrują na telewizji i korzystaniu z Internetu, z których dzieci korzystają bez kontroli dorosłych. Czas wolny uczniowie często spędzają przed ekranem komputera, tabletu, telefonu, telewizora oraz na osiedlu. Rodzice nie znają kolegów i koleżanek ani form aktywności ich dziecka poza domem. Ta grupa rodziców prezentuje bierną i roszczeniową postawę wobec szkoły. Edukację, opiekę i wychowanie pozostawia szkole i nauczycielom. Część dzieci korzysta z pomocy finansowej Urzędu Miasta w postaci stypendium szkolnego.

          Od paru lat nasza szkoła, prowadzi wychowanie i edukację dzieci i młodego człowieka różnych etapów rozwojowych: oddziały przedszkolne, oddziały edukacji wczesnoszkolnej, klasy drugiego etapu edukacji, czyli klasy IV – VIII szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne. Tak więc nasza szkoła wychowuje i naucza dzieci od ich 3 roku życia do ukończenia przez nich 15 – 18 lat. Prowadzenie działań wychowawczo-profilaktycznych skierowanych do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży wymaga od ich rodziców i od pracowników szkoły szerokiej wiedzy i uważności na potrzeby uczniów, ich zachowania i możliwości wynikające z osiąganych umiejętności. Obecnie szkoła umożliwia edukację i wychowanie dzieciom i młodzieży spoza rejonu naszej szkoły oraz powracającym z zagranicy.

          Jesteśmy placówką z oddziałami integracyjnymi. W naszej szkole prowadzimy edukację włączającą wielu uczniów z różnorodnymi niepełnosprawnościami, chorobami przewlekłymi oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

          W swej działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoła ściśle współpracuje z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Opieką Medyczną, Sanepidem, Poradniami Specjalistycznymi, Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej, kuratorami sądowymi oraz Policją.

           

          1. Bilans zasobów szkolnych

           

          Ludzkie zasoby szkoły to:

          • dyrektor – sprawnie zarządzający pracą szkoły, dba­jący o bezpieczeństwo uczniów i klimat społeczny szkoły, sprzyjający działa­niom wychowawczo-profilaktycznym,
          • nauczyciele posiadający kompetencje zawodowe, rozwijane poprzez dodatkowe doskonalenie się – prowadzący analizę mocnych i słabych stron szkoły,
          • specjaliści szkolni – pedagog, psycholog szkolny, logopeda, pielęgniarka szkolna,
          • szkolni realizatorzy programów profilaktycznych,
          • specjaliści spoza szkoły – współpracujący ze szkołą, zapewniający dostęp do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i innych placówek pomocowych,
          • rodzice – partnerzy w działaniach wychowawczych i profilaktycznych, zainteresowani sytuacją szkolną swoich dzieci,
          • wolontariusze – uczniowie.

           

          Realizatorami programu wychowawczo-profilaktycznego są rodzice uczniów, wszyscy pracownicy szkoły oraz specjaliści współpracujących instytucji, a w szczególności:

          • dyrekcja,
          • wychowawcy i nauczyciele,
          • rodzice,
          • pedagog szkolny,
          • psycholog,
          • logopeda,
          • pielęgniarka szkolna,
          • terapeuci TPiPU w Toruniu,
          • Straż Miejska i Policja,
          • Sanepid,
          • Opieka Psychiatryczna i Leczenia Uzależnień,
          • POZ
          • MOPR,
          • Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej,
          • pracownicy administracji.

           

          Materialne zasoby szkoły

          Szkoła posiada bogaty zasób warunków lokalowych umożliwiających organizowanie zajęć wychowawczo-profilaktycznych:

          • zasoby materialne (np. boiska szkolne, pracownie, sala gimnastyczna, basen),
          • zasoby techniczne (np. wyposażenie pracowni, klaso-pracowni z tablicami interaktywnymi, sale do specjalistycznych terapii – Tomatis, sala doświadczania świata, sala do ćwiczeń Biofeedback, sala gimnastyki korekcyjnej),
          • zasoby organizacyjne (np. wolontariat uczniowski),
          • materiały dydaktyczne (np. wyposażenie biblioteki szkolnej, w tym literatura fachowa, poradniki, czasopisma).
          1. razie potrzeby pozyskiwane są środki finansowe na realizację działań wychowawczo-profilaktycznych.

           

           

          1. Sylwetka absolwenta szkoły podstawowej

           

          Uczeń

           

          W efekcie podejmowanych działań stworzymy wzorzec młodego człowieka, który potrafi:

          • Budować swój osąd rzeczywistości w oparciu o ogólnoludzkie wartości, postawy i prawa człowieka.
          • Znajdować swoje miejsce w przemianach współczesnego świata.
          • Sprawiedliwie oceniać postępowanie swoje i innych.
          • Rozwijać umiejętności komunikacyjne.
          • Być wrażliwy na potrzeby innych i służy pomocą.
          • Twórczo podchodzić do nauki i działania w samodzielnym życiu.
          • Znaleźć właściwe rozwiązanie w sytuacjach trudnych i problemowych.
          • Rozwijać dojrzałość fizyczną, psychiczną, intelektualną, społeczną i duchową.
          • Efektywnie się uczyć.
          • Jest przygotowany do nauki na każdym etapie kształcenia.
          • Potrafi właściwie i odpowiedzialnie korzystać ze źródeł informacji, mediów oraz efektywnie posługiwać się technologiami informacyjnymi, cyfrowymi i komunikacyjnymi.
          • Rozwijać osobiste zainteresowania.
          • Przyswajać metody i techniki negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów społecznych.
          • Organizować i oceniać własną pracę.
          • Posługiwać się językami obcymi.
          • Kształtować wrażliwość estetyczną.
          • Współpracować z innymi w oparciu o zasady współżycia społecznego.
          • Określić swoje mocne i słabe strony.
          • Podejmować decyzje.
          • Właściwie zachować się w sytuacjach zagrożenia.
          • Dbać o zdrowie własne i innych oraz o środowisko naturalne.
          • Jest dumny ze swojego pochodzenia, szanuje tradycję oraz rozumie potrzebę integrowania się z innymi narodami.
          • Być członkiem rodziny i docenić jej wartość.
          • Doceniać wartość pracy.
          • Akceptować drugiego człowieka takim jakim jest (wyznanie, rasa, pochodzenie, płeć, niepełnosprawność).
          1. Najważniejsze kierunki wychowawczo-profilaktyczne realizowane na poszczególnych poziomach zgodne z podstawą programową

           

           

          Klasy I-III

           

          Obszar: Zdrowie – edukacja zdrowotna

          ZADANIA

          • zapoznanie z podstawowymi zasadami dbałości o zdrowie własne i in­nych, kształtowanie umiejętności kreowania środowiska sprzyjającego zdrowemu stylowi życia,
          • zapoznanie z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania się, higieny osobistej i aktywności fizycznej,
          • przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym,
          • kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie,
          • rozwijanie umiejętności podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku,
          • kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych, rozumowania przyczynowo-skutkowego,
          • uświadomienie wpływu przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin,
          • kształtowanie wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, umiejętności adekwatnego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki.

           

          Obszar: Relacje – kształtowanie postaw społecznych

          ZADANIA

          • kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych,
          • rozwijanie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń,
          • kształtowanie umiejętności przestrzegania obowiązujących reguł,
          • zapoznanie z podstawowymi prawami i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz członka szkolnej społeczności, rodziny i kraju,
          • kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, zgodnej współpracy z innymi, z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej,
          • przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi,
          • rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym i potrzebującym, umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów,
          • kształtowanie postaw społecznych.

           

          Obszar: Kultura – wartości, normy, wzory zachowań

          ZADANIA

          • kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji, określanie swojej przynależności kulturowej poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w środowisku rodzin­nym, szkolnym i lokalnym, uczestniczenie w życiu kulturalnym środowiska rodzinnego, szkolnego, lokalnego oraz wydarzeniach organizowanych przez najbliższą społeczność,
          • kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literac­kimi i wytworami kultury, zapoznanie z wybranymi dziełami architektury i sztuk plastycznych należących do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury, wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci,
          •  kształtowanie postaw wyrażających szacunek dla ludzi, niezależnie od religii, statusu materialnego, wieku, wyglądu, poziomu rozwoju intelektu­alnego i fizycznego oraz respektowanie ich praw, podejmowanie działań w celu zapobiegania dyskryminacji,
          • inspirowanie do podejmowania aktywności i inicjatyw oraz pracy zespo­łowej, wspomaganie działań służących kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia,
          • przygotowanie do radzenie sobie w sytuacjach codziennych wymaga­jących umiejętności praktycznych, budzenie szacunku dla pracy ludzi różnych zawodów,
          • przygotowanie do podejmowania działań mających na celu identyfikowa­nie i rozwijanie własnych zainteresowań,
          • wstępne kształtowanie postaw wyrażających szacunek do symboli i trady­cji narodowych oraz tradycji związanych z rodziną, szkołą i społecznością lokalną, kształtowanie postaw patriotycznych oraz wychowanie do wartości,
          • kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji w różnych for­mach ekspresji,
          • kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka, podtrzymywanie cie­kawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje i działania,
          • kształtowanie świadomości odmienności osób niepełnosprawnych, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw.

           

           

           

           

           

           

           

          Obszar: Bezpieczeństwo profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

          ZADANIA

          • zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytu­acjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych,
          • kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzysty­wania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii informacyj­no-komunikacyjnych, kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpie­czeństw wynikających z anonimowości kontaktów, respektowanie ograni­czeń dotyczących korzystania z komputera, Internetu i multimediów,
          • przygotowanie do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z narzędzi i urządzeń technicznych, bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych i poruszania się po drogach,
          • przygotowanie do bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji, zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom problemowym,
          • kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, w miejscu nauki i zabawy.

           

           

          Klasy IV-VIII

           

          Obszar: Zdrowie – edukacja zdrowotna

          ZADANIA

          Klasa IV

          • Nabycie podstawowej wiedzy na temat stresu.
          • Inspirowanie młodzieży do myślenia o własnej motywacji do działania.
          • Nabywanie umiejętności gromadzenia i porządko­wania wiedzy o sobie.
          • Kształtowanie postaw otwartych na poszukiwa­nie pomocy oraz porady, kiedy zaczynają się trud­ności i kiedy wybór jest ważny i trudny.
          • Kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.

           

          Klasa V

          • Zachęcanie uczniów do pracy nad własną motywacją oraz analizą czynników, które ich demotywują.
          • Kształtowanie umiejęt­ności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych.
          • Prezentowanie sposobów pokonywania własnych słabości oraz akceptowa­nia ograniczeń i niedo­skonałości.

          Klasa VI

          • Kształtowanie umiejętno­ści rozpoznawania wła­snych cech osobowości.
          • Kształtowanie konstruk­tywnego obrazu własnej osoby, np. świadomości mocnych i słabych stron.
          • Rozwijanie właściwej po­stawy wobec zdrowia i ży­cia jako najważniejszych wartości. Doskonalenie i wzmacnianie zdrowia fizycznego.

           

          Klasa VII

          • Kształtowanie postawy proaktywnej, w której uczeń przejmuje inicjaty­wę, ale też odpowiedzial­ność za swoje działania, decyzje.
          • Kształtowanie umiejętno­ści świadomego wyzna­czania sobie konkretnych celów.
          • Rozwijanie umiejętności hierarchizacji zadań.
          • Podnoszenie poczucia własnej wartości poprzez określanie osobistego potencjału.
          • Kształtowanie świado­mości własnego ciała z uwzględnieniem zmian fizycznych i psychicznych w okresie dojrzewania.

           

          Klasa VIII

          • Kształtowanie postawy uczniów nastawionej na rozwiązania – charakteryzującej się samoświadomością, wyobraźnią, kreatywnością.
          • Kształtowanie umiejętności wyznaczania sobie celów krótko- i długoterminowych.
          • Rozwijanie umiejętności ustalania priorytetów, uwzględniając kryteria ważności i pilności.
          • Rozwijanie umiejętności oceny własnych możliwości.
          • Kształtowanie świadomości dotyczącej wykorzystania ruchu w życiu człowieka jako skutecznego sposobu dbania zdrowie psychiczne.

           

           

          Obszar: Relacje – kształtowanie postaw społecznych

          ZADANIA

           

          Klasa IV

          • Kształtowanie umiejętno­ści właściwej komunika­cji, stanowiącej podstawę współdziałania.
          • Kształtowanie umiejętno­ści asertywnego wyraża­nia własnych potrzeb.
          • Rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi.
          • Kształtowanie postawy szacunku i zrozumienia wobec innych osób.
          • Rozwijanie zdolności do inicjowania i podtrzy­mywania znaczących głębszych relacji.
          • Budowanie atmosfery wzajemnego szacunku w społeczności szkolnej.

           

           

          Klasa V

          • Rozwijanie umiejętności rozumienia innych, która sprzyja efektywnej współ­pracy.
          • Wyzwalanie chęci do działania na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat).
          • Rozwijanie poczucia przy­należności do grupy (sa­morząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota).
          • Kształtowanie otwartości na doświadczenia innych ludzi, ich sposobów rozwiązywania problemów, na nową wiedzę.
          • Rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób zna­czących i autorytetów.

           

          Klasa VI

          • Kształtowanie umiejętno­ści współpracy w dążeniu do osiągnięcia celu.
          • Uwrażliwianie na różne obszary ludzkich proble­mów i potrzeb poprzez krzewienie potrzeby udzielania pomocy (wo­lontariat).
          • Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych: wy­rażanie własnych opinii, przekonań i poglądów.
          • Rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka.
          • Rozwijanie samorządności.

           

          Klasa VII

          • Kształtowanie umiejęt­ności wchodzenia w inte­rakcje z ludźmi w sposób zapewniający zadowole­nie obydwu stron.
          • Kształtowanie umiejęt­ności szukania inspiracji, rozwijanie własnej kre­atywności.
          • Rozwijanie odpowiedzial­ności za siebie i innych (wolontariat).

           

          Klasa VIII

          • Rozwijanie umiejętności poszukiwania takich rozwiązań, które stwarzają korzyści dla obydwu stron.
          • Rozwijanie umiejętności dostrzegania pozytywnych aspektów działania zespołowego poprzez docenienie różnic zdań i wiedzy, doświadczeń, specjalizacji, kompetencji.
          • Rozwijanie potrzeby ciągłego doskonalenia siebie jako jednostki, członka rodziny i społeczeństwa.

           

           

          Obszar: Kultura – wartości, normy i wzory zachowań

          ZADANIA

           

          Klasa IV

          • Zapoznanie z rolą zainte­resowań w życiu czło­wieka.
          • Kształtowanie pozytyw­nego stosunku do proce­su kształcenia.
          • Uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania.
          • Kształtowanie potrzeby uczestnictwa w kulturze.

           

          Klasa V

          • Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów.
          • Budowanie samoświado­mości dotyczącej praw, wartości, wpływów oraz postaw.
          • Rozwijanie umiejętno­ści wyrażania własnych emocji.
          • Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca.

           

          Klasa VI

          • Rozwój zainteresowań, poszerzenie autonomii i samodzielności.
          • Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie.
          • Dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników które na nie wpływają.
          • Rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodo­wego.

           

          Klasa VII

          • Popularyzowanie alterna­tywnych form spędzania czasu wolnego.
          • Rozwijanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia i samokształ­cenia, zaangażowania w zdobywanie wiedzy i umiejętności.
          • Rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpo­wiedzialność, prawdo­mówność, rzetelność i wytrwałość.
          • Umacnianie więzi ze spo­łecznością lokalną.

           

          Klasa VIII

          •  Popularyzowanie wiedzy o różnicach kulturowych oraz rozwijanie umiejętności korzystania z niej w kontakcie z przedstawicielami innych narodowości.
          • Popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości na temat zasad humanitaryzmu.
          • Rozwijanie poczucia społecznej poprzez podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności.

           

           

          Obszar: Bezpieczeństwo – profi­laktyka zachowań ryzy­kownych (problemowych)

          ZADANIA

          Klasa IV

          • Budowanie atmosfery otwartości i przyzwolenia na dyskusję.
          • Redukowanie agresyw­nych zachowań poprzez uczenie sposobów roz­wiązywania problemów.
          • Uświadamianie zagrożeń wynikających z korzysta­nia z nowoczesnych tech­nologii informacyjnych.
          • Zwiększanie wiedzy na te­mat środków uzależnia­jących i zagrożeń z nimi związanych.
          • Rozwijanie umiejętności troski o własne bezpie­czeństwo w relacjach z innymi.

           

          Klasa V

          • Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji.
          • Rozwijanie umiejętności identyfikowania przyczyn własnego postępowania.
          • Dokonywanie analizy wpływu nastawienia do siebie i innych na moty­wację do podejmowania różnorodnych zachowań.
          • Rozwijanie poczucia oso­bistej odpowiedzialności, zachęcanie do angażo­wania się w prawidłowe i zdrowe zachowania.
          • Doskonalenie umiejęt­ności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i Internetu.

           

          Klasa VI

          • Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytu­cji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach.
          • Budowanie atmosfery wsparcia i zrozumienia w sytuacji problemo­wej oraz promowanie rzetelnej wiedzy mającej na celu zredukowanie lęku.
          • Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z własny­mi negatywnymi emocja­mi oraz z zachowaniami agresywnymi.
          • Kształtowanie przekonań dotyczących znaczenia posiadanych informacji, których wykorzystanie pomaga w redukowaniu lęku w sytuacjach kryzy­sowych.
          • Rozwijanie świadomości dotyczącej prawa do prywatności, w tym do ochrony danych osobo­wych oraz ograniczonego zaufania do osób pozna­nych w sieci.

           

          Klasa VII

          • Rozwijanie postaw opartych na odpowie­dzialności za dokonywane wybory i postępowanie.
          • Dostarczenie wiedzy z za­kresu prawa dotyczącego postępowania w spra­wach nieletnich.
          • Przeciwdziałanie ryzy­kownym zachowaniom seksualnym.
          • Rozwijanie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, niesienia pomocy dotkniętym nimi osobom oraz minimalizo­wania ich negatywnych skutków.
          • Rozwijanie umiejętności lepszego rozumienia sie­bie poprzez poszukiwanie i udzielanie odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jakie są moje cele i zada­nia życiowe?

          Klasa VIII

          • Propagowanie wiedzy na temat prawnych i moralnych skutków posiadania, zażywania i rozprowadzania środków psychoaktywnych.
          • Rozwijanie umiejętności wykorzystywania elementów negocjacji i mediacji w sytuacji rozwiązywania konfliktów.

           

           

          1. Analiza dotychczasowych działań szkoły

           

          Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny został opracowany na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu po uwzględnieniu nowych priorytetów polityki oświatowej państwa, kuratora oświaty i dyrektora oraz dokonaniu analizy wniosków z nadzoru pedagogicznego i ewaluacji wewnętrznej w roku szkolnym 2017/2018.

          Zespół zadaniowy ds. zdrowia, ekologii i bezpieczeństwa we współpracy z zespołem pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zespołem ds. integracji, wychowawcami, nauczycielami i rodzicami we wrześniu 2018r. dokonał analizy dotychczasowych działań wychowawczych i profilaktycznych.

           

          Wnioski z nadzoru pedagogicznego, falochronu oraz ewaluacji wewnętrznej (mocne i słabe strony):

          1. Za priorytetowe zadania Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i szkolnego Falochronu należy uznać:
          • kształtowanie i wzmacnianie pozytywnego wizerunku uczniów,
          • rozwijanie wśród nauczycieli i rodziców świadomości problemów i potrzeb współczesnej młodzieży,
          • kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań uczniów: (porozumienie bez przemocy, konstruktywne metody rozładowywania złości i rozwiązywania konfliktów, sztuka mediacji,  radzenia sobie w sytuacjach trudnych, komunikacja w grupie, asertywność),
          • pozyskanie rodziców do współpracy w przeciwdziałaniu zachowań ryzykownych wśród młodzieży ,
          • uwzględnienie oczekiwań uczniów w opracowaniu  oferty zajęć  pozalekcyjnych;
          • umożliwienie rodzicom rozwijania umiejętności wychowawczych poprzez organizację szkoleń oraz udostępnianie adresów instytucji i osób pomocowych.
          1. W planie dydaktycznym warto zawrzeć informacje na temat przykładowych metod pracy stosowanych na lekcjach. Może to wpłynąć na zwiększenie zainteresowania uczniów danym tematem.
          2. Należy w dalszym ciągu opierać planowanie własnej pracy dydaktycznej na planach zawierających wymagania ogólne i szczegółowe, umożliwiających kształcenie danej umiejętności rytmicznie – podczas całego etapu edukacyjnego.
          3. Kontynuowanie zajęć edukacyjnych dla uczniów o tematyce uzależnień behawioralnych.
          4. Kontynuowanie akcji proekologicznych prowadzonych na terenie szkoły.
          5. Organizowanie atrakcyjnych zajęć z uczniami na temat bezpiecznego  zachowania się na terenie szkoły i poza nią, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów z osobami obcymi.
          6. Prowadzenie kampanii informacyjnej na temat higienicznego trybu życia.
          7. Przygotować ognisko na początku roku szkolnego również z uczniami pełnosprawnymi.
          8. Włączyć w przygotowywanie imprez większą część społeczności uczniowskiej.
          9. Pogłębiać wiedzę uczniów pełnosprawnych na temat niepełnosprawności, kształtować empatię wśród młodzieży (godziny wychowawcze, pogadanki, pomoc uczniów jako wolontariuszy).
          10. Kontynuować współpracę z „Siecią nauczycieli wspomagających”.
          11. Polepszyć współpracę nauczycieli przedmiotu z nauczycielami wspomagającymi również w czasie organizowania imprez szkolnych.
          12. Objąć szczególną opieką uczniów przejawiających zachowanie agresywne, nieuczęszczających do szkoły.
          13. Kontrolować frekwencję uczniów wagarujących.
          14. Kontynuować współpracę z instytucjami wspierającymi rozwój dziecka.
          15. Rozwijać i promować działania związane z pomocą młodzieży w wyborze właściwego kierunku kształcenia i zawodu.
          16. Zachęcać uczniów do rozwijania różnych form aktywności pozalekcyjnej (koła zainteresowań, wolontariat, zajęcia wyrównawcze).
          17. Wspierać uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców i nauczycieli.
          18. Szczególną uwagę należy zwrócić na konsekwencję w egzekwowaniu przepisów szkolnych.
          19. Kontynuować współpracę z doradcami zawodowymi.
          20. Czuwanie nad objęciem specjalną troską dzieci z „grupy ryzyka”.
          21. Czuwanie nad przestrzeganiem prawa ucznia – dziecka.
          22. Udział w klasyfikacji uczniów do form pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferowanej przez szkołę.
          23. Utrzymanie stałego kontaktu z instytucjami działającymi na rzecz szkoły w zakresie pomocy dziecku.
          24. Czuwanie nad realizacją szkolnego programu profilaktycznego.

           

           

          1.  Zewnętrzne wsparcie wychowawcze i profilaktyczne

           

          WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI ZEWNĘTRZNYMI W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

          L.p.

          Instytucje-osoby współpracujące ze szkołą

          Zadania do realizacji

          Termin realizacji

          1.

          Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu

          Współpraca w zakresie konsultacji metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz specjalistycznej diagnozy ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

          Diagnoza uczniów w zakresie wyboru przyszłego zawodu – doradztwo zawodowe.

          Cały rok

           

          2.

          Dzielnicowy

           

          Policja

          Monitorowanie, podejmowanie wczesnych interwencji.

          Wizyty domowe.

          Niebieska Karta.

          Cały rok

           

          3.

          Kuratorzy sądowi

          Utrzymanie stałego kontaktu w celu wspierania rodziców w działaniach rodzicielskich.

          Cały rok

           

          4.

          MOPR

          Współpraca na rzecz rodzin i rodzin zastępczych znajdujących się w trudnej sytuacji. Rozmowy indywidualne, pisanie opinii o uczniach, konsultacje telefoniczne.

          Udział w pracach zespołów interdyscyplinarnych (Niebieska Karta).

          Cały rok

           

          5.

          Caritas

          Pozyskanie okolicznościowych paczek świątecznych

          „Szlachetna Paczka”.

          Cały rok

           

          6.

          Straż Miejska

          Szkolenia dla nauczycieli i rodziców poszerzające wiedzę w zakresie bezpieczeństwa.

          Cały rok

           

          7.

          TPiPU

          Warsztaty dla nauczycieli w ramach WDN.

          Warsztaty dla dzieci.

          Indywidualne konsultacje dla rodziców.

          Cały rok

           

          8.

          Wydział Edukacji

           

          Umożliwienie korzystania z różnych form warsztatowo- szkoleniowych dla rodziców.

          Cały rok

           

          9.

          POZ

          Pomoc wychowawcom w rozwiązywaniu bieżących problemów.

          Cały rok

          10.

          Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej

          Szkolenia dla nauczycieli.

          Działania profilaktyczne.

          Cały rok

          11.

          Sanepid

          Realizowane programy:

          • „Czyste powietrze wokół nas”
          • „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”
          • „Profilaktyka chorób pasożytniczych”
          • „Jak rozmawiać z dziećmi o AIDS”
          • „Nie pal przy mnie, proszę”
          • „Zapobieganie HIV/AIDS i chorobom przenoszonym drogą płciową”
          • „Tatuaż - moda a zdrowie”
          • „Etykieta rozszyszyfowana – wiem, co kupuję i jem”

          Cały rok

          12.

          Instytut Profilaktyki Zintegrowanej

          Realizacja programu profilaktycznego dla młodzieży Archipelag Skarbów®

          Październik, listopad 2018

           

          1. Czynniki ryzyka i czynniki chroniące

           

          Obserwacja środowiska szkolnego pozwoliła na wyróżnienie następujących czynników ryzyka oraz czynników chroniących:

           

          Czynniki ryzyka

          Czynniki chroniące

          • niskie wyniki osiągane przez uczniów w nauce;
          • łatwa dostępność środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy;
          • przynależność do problemowych grup rówieśniczych;
          • przenoszenie przez rodziców odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci na szkołę;
          • obarczanie szkoły przez rodziców całym procesem wychowania ich dzieci;
          • niskie umiejętności wychowawcze rodziców;
          • niekonsekwencja rodziców, nauczycieli;
          • samotność, poczucie odizolowania;
          • cyfryzacja i komputeryzacja codziennego życia;
          • zbyt małe przywiązywanie uwagi do przestrzegania norm społecznych w środowisku szkolnym i domowym;
          • przejawy wulgarnej postawy wobec otoczenia;
          • ryzyko euro sieroctwa;
          • brak umiejętności planowania czasu wolnego;
          • konsumpcyjny styl życia;
          • brak zrozumienia dla rodzin zastępczych i rodzin adopcyjnych;
          • brak akceptacji tolerancji dla różnych niepełnosprawności;
          • powrót dzieci do Polski po kilkuletnim pobycie za granicą.
          • silne więzi rodzinne;
          • zainteresowanie nauką;
          • udział dzieci w konkursach, turniejach, olimpiadach, koncertach, występach artystycznych;
          • sukcesy edukacyjne uczniów szkoły
          • praktyki religijne;
          • przynależność do pozytywnych grup rówieśniczych;
          • wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą i środowiskiem lokalnym;
          • wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami;
          • właściwe monitorowanie dzieci przez rodziców;
          • brak akceptacji ze strony dorosłych dla zachowań odbiegających od norm;
          • zaufanie uczniów do nauczycieli;
          • poczucie własnej wartości uczniów;
          • specjaliści pomocy psychologiczno-pedagogicznej pracujący w szkole;
          • wysokie kwalifikacje kadry pedagogicznej;
          • współpraca szkoły ze Strażą Miejską, Policją, TPiPU, MOPR-em oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną;
          • monitoring wizyjny na terenie szkoły;
          • zajęcia pozalekcyjne oferowane przez szkołę;
          • szkolenia WDN dotyczące współczesnych zagrożeń.

           

           

          1. Cel nadrzędny i cele szczegółowe programu wychowawczo-profilaktycznego

           

          Głównym celem działalności szkoły jest stworzenie bezpiecznych i przyjaznych warunków nauki i pracy dla uczniów. Służy temu Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 16 dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska.

          Pragniemy, aby nasi uczniowie kształtowali i doskonalili umiejętności współpracy z innymi, szanując tradycję i wartości ogólnoludzkie. Naszym celem jest to, aby wszechstronnie się rozwijali, stając się ludźmi kulturalnymi, tolerancyjnymi, odpowiedzialnymi, znajdując swoje miejsce w rodzinie i społeczeństwie.

          Istotą wychowania i profilaktyki jest wspomaganie i ochrona uczniów przed zagrożeniami oraz reagowanie w sytuacjach pojawiających się trudności poprzez podejmowanie szerokiego zakresu działań nastawionych na przeciwdziałanie negatywnym skutkom.

           

          1. Zadania wychowawczo-profilaktyczne

           

          W bieżącym roku szkolnym w szczególności:

          • Na bieżąco uaktualniać stronę internetową szkoły, informować o zasobach szkoły, osiągnięciach uczniów, ciekawych wydarzeniach z życia szkoły.
          • Zwiększyć działania wychowawczo- profilaktyczne, w tym zwiększyć odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych.
          • W planach wychowawczo-profilaktycznych klas należy uwzględnić priorytety ministerialne, kuratoryjne i dyrektora szkoły.
          • Kontynuować działania profilaktyczne wynikające z programu wychowawczo-profilaktycznego na poszczególnych etapach edukacyjnych.
          • Przeciwdziałać narkomanii, w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej i aksjologicznej.
          • Nadal kształtować postawy i uczyć dzieci i młodzież respektowania norm społecznych.
          • Nadal zapewniać bezpieczeństwo uczniom w czasie pobytu w szkole.
          • Przestrzegać zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.
          • Uwrażliwiać uczniów na wszechobecność w życiu codziennym przejawów agresji.
          • Wychowywać dzieci i młodzież poprzez wskazywanie właściwych postaw i wartości.
          • Kształtować postawy obywatelskie i patriotyczne.
          • Rozwijać u dzieci samoświadomość własnych emocji i uczuć.
          • Wdrażać uczniów do rozumienia źródeł zachowań agresywnych i ich skutków osobistych i społecznych.
          • Ukazywać zachowania alternatywne w sytuacjach zagrożeń.
          • Uświadamiać nauczycielom zaufanie jakim darzą ich uczniowie oraz wpływ ich kultury osobistej na dzieci i młodzież.
          • Rozwijać współpracę nauczycieli i wychowawców z rodzicami uczniów jako ważnymi partnerami funkcjonowania szkoły.
          • Niwelować negatywne zachowania dzieci poprzez lekcje wychowawcze.
          • Propagować zdrowy styl życia z naciskiem na właściwe żywienie i na zajęcia sportowe jako alternatywę do konsumpcyjnego spędzania czasu wolnego (komputer, Internet, TV, media, telefony, tablety).
          • Uświadamiać uczniom i ich rodzicom negatywne skutki uzależnień od środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych.
          • Egzekwować obowiązek szkolny uczniów poprzez ścisłą współpracę nauczycieli z rodzicami, oraz indywidualizację pracy z uczniem.
          • Zapobiegać wagarom i spóźnieniom na lekcje.
          • Udzielać pomocy uczniom zagrożonym niepowodzeniami szkolnymi.
          • Objąć szczególną opieką i troską dzieci oraz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi .
          • Kształtować umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji z osobami niepełnosprawnymi, włączać ich w działania na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.
          • Dbać o kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży.
          • Dbać o prawidłową postawę.
          • Uwrażliwiać na choroby i sposoby ich zapobiegania.
          • Pomagać w wyznaczaniu dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej z zakresu doradztwa zawodowego.
          • Promować nowości biblioteczne wśród uczniów.

           

           

          1. Formy realizacji zadań programu wychowawczo-profilaktycznego

           

          Program wychowawczo-profilaktyczny będzie realizowany w roku szkolnym podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych, wspólnych wycieczek, imprez szkolnych, zabaw, zajęć rekreacyjno-sportowych oraz w warsztatach profilaktycznych. Uczniowie będą mogli doświadczać różnych przeżyć i emocji, będą mogli lepiej poznawać siebie i swoje możliwości, a także uczyć się współdziałania i rozumienia potrzeb innych ludzi.

          Program ten jest skierowany również do rodziców, którzy podczas spotkań z wychowawcami na wywiadówkach, konsultacjach, a także podczas uroczystości i imprez szkolnych, będą mogli włączyć się do zadań, zgłaszać swoje pomysły i propozycje do wspólnej pracy i zabawy.

          Zagadnienia wychowawcze są realizowane spiralnie w sposób narastający. Poszczególne zagadnienia zostają poszerzone o nowe treści. Nauczyciel realizując program wychowawczo-profilaktyczny stale odwołuje się do różnych treści i łączy je ze sobą. Treści wychowawczo-profilaktyczne przenikają się wzajemnie i są omawiane w różnych kontekstach znaczeniowych, wynikających z określonych sytuacji wychowawczych.

           

           

          Zadania programu wychowawczo-profilaktycznego będą realizowane w formie:

          • realizacji podstawy programowej,
          • tematyki godzin wychowawczych,
          • planów wychowawczo-profilaktycznych klas,
          • zajęć świetlicowych,
          • wyjść i wycieczek,
          • imprez szkolnych,
          • apeli wychowawczych,
          • stosowania punktowego systemu oceniania klas IV-VIII,
          • pracy zespołów wychowawczych,
          • pracy zespołu nauczycieli specjalistów,
          • pracy zespołów samokształceniowych i przedmiotowych,
          • działań realizowanych przez szkolnego koordynatora ds. zdrowia, ekologii i bezpieczeństwa,
          • działalności samorządu szkolnego na różnych poziomach,
          • zajęć terapeutycznych, rewalidacyjnych i innych specjalistycznych,
          • spotkań z rodzicami,
          • konsultacji, warsztatów, porad dla rodziców,
          • posiedzeń Rad Pedagogicznych i Rady Rodziców.

           

          Formy skierowane do uczniów:

            1. Tworzenie bezpiecznego, wolnego od uzależnień środowiska wychowawczo-profilaktycznego szkoły:
          • znajomość przez uczniów obowiązujących regulaminów, przepisów szkolnych (statut, programy wychowawczo-profilaktyczne, regulaminy uczniów itp.),
          • systematyczna kontrola w ramach dyżurów nauczycieli,
          • stały monitoring terenu szkoły.
            1. Udział dzieci i młodzieży w akcjach profilaktycznych
            2. Propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
            3. Praca w organizacjach działających w szkole m.in. Samorząd Uczniowski, Caritas, „Świąteczna Paczka”
            4. Promocja zdrowego stylu życia:
          • konkursy i akcje dotyczące zdrowego stylu życia,
          • spotkania z pielęgniarką szkolną, dotyczące chorób i higieny,
          • filmy i prezentacje dotyczące zagrożeń cywilizacyjnych,
          • gazetki tematyczne.
            1. Zajęcia pozalekcyjne i sportowe.
            2. Organizacja imprez masowych:
          • wyjścia na spektakle filmowe, koncerty muzyczne, wystawy, do muzeów,
          • wycieczki klasowe,
          • imprezy organizowane przez Samorząd Uczniowski, Caritas, zespół ds. integracji, i zespół ds. promocji szkoły,
          • organizacja imprez zgodnie z Kalendarium Imprez Szkolnych.
            1. Organizacja, propagowanie olimpiad, konkursów i zawodów:
          • udział w zawodach sportowych,
          • udział w konkursach.

           

          Formy skierowane do rodziców:

          1. Współpraca z rodzicami w zakresie budowania dokumentacji pracy wychowawczo-
            profilaktycznej szkoły:
          • współtworzenie oraz zapoznanie ze Statutem Szkoły, Programem Wychowawczo-Profilaktycznym, regulaminami organizacyjnymi.
          1. Informowanie rodziców o funkcjonowaniu dziecka w szkole:
          • informowanie o wynikach w nauce i zachowaniu na zebraniach z rodzicami,
          • indywidualne spotkania z wychowawcą i specjalistami,
          • spotkania szkoleniowe ze Strażą Miejską, policją, fundacjami organizującymi szkolenia dla rodziców, terapeutami TPiPU.
          1. Współpraca z rodzicami poprzez:
          • włączanie rodziców do organizacji imprez szkolnych,
          • systematyczną współpracę z Radą Rodziców,
          • zachęcanie do udziału w akcjach profilaktycznych poprzez bieżące informacje zamieszczane na stronie internetowej szkoły.

           

          Formy skierowane do nauczycieli i innych pracowników szkoły:

          1. Propagowanie kursów i szkoleń:
          • informowanie o kursach i szkoleniach w pokoju nauczycielskim oraz przekazywanie informacji drogą elektroniczną.
          1. Organizacja szkoleń i warsztatów:
          • spotkania pracowników szkoły ze specjalistami z zakresu profilaktyki i wychowania.
          1. Propagowanie literatury dotyczącej profilaktyki uzależnień:
          • pozyskiwanie i udostępnianie materiałów dotyczących profilaktyki uzależnień.
          1. Działalność zespołu ds. zdrowia, ekologii i bezpieczeństwa

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

           (PALENIE PAPIEROSÓW, DOPALACZE, ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE, ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU – TV, INTERNET, KOMPUTER, TELEFON)

          L.p.

          Zadania

          Formy realizacji

          Odpowiedzialny

          Termin

          1.

          Profilaktyka uzależnień behawioralnych – kształtowanie u uczniów umiejętności świadomego i mądrego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej, Internetu, telefonu komórkowego.

          • Zajęcia w klasach
          • Rozmowy indywidualne z rodzicami i uczniami
          • Współpraca z rodzicami – uwrażliwianie ich na temat negatywnych skutków nadmiernego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej, Internetu, telefonu.
          • Szkoleniowe spotkania z rodzicami i nauczycielami nt. uzależnień behawioralnych i cyberprzemocy.

          Wychowawcy klas, pedagog, psycholog, rodzice

          Cały rok

          2.

          Uświadamianie skutków palenia papierosów, udostępnianie adresów instytucji profilaktycznych, popularyzacja wydawnictw związanych z tą tematyką.

          • Spektakle teatralne o tematyce uzależnień
          • Zajęcia i pogadanki z uczniami
          • Pedagogizacja rodziców
          • Projekcja filmów profilaktycznych
          • Gazetki i ulotki informacyjne wykonywane przez uczniów
          • Spotkania ze specjalistami w zakresie uzależnień

           

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, nauczyciele pedagog, psycholog, pielęgniarka szkolna

          Zależnie od potrzeb danych grup

           

           

          PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

           (PALENIE PAPIEROSÓW, DOPALACZE, ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE, ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU – TV, INTERNET, KOMPUTER, TELEFON)

          3.

          Przestrzeganie zakazu palenia na terenie szkoły

          • Kontrola boiska, toalet i okolicy szkoły przez nauczycieli dyżurujących
          • Szybka interwencja – natychmiastowe powiadamianie rodziców i wyciągnięcie konsekwencji

          Wszyscy nauczyciele i inni pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie

          Cały rok

          4.

          Propagowanie zdrowego stylu życia – kształtowanie postawy prozdrowotnej. Preferowanie i ukazywanie uczniom ciekawych form spędzania czasu wolnego, zajęcia sportowe, wycieczki, imprezy kulturalne.

          • Rozmowy indywidualne
          • Pogadanki z uczniami
          • Zawody sportowe
          • Wycieczki i imprezy organizowane na terenie szkoły

          Wychowawcy klas, nauczyciele, pielęgniarka szkolna

          Cały rok

          5.

          Uczenie umiejętności odmawiania – kształcenie postawy asertywnej

          • Zajęcia i pogadanki z uczniami
          • Rozmowy indywidualne
          • Projekcje odpowiednich filmów

          Wychowawcy klas, zespół PPP, zaproszeni specjaliści

          Cały rok

          6.

          Integracja ze środowiskiem. Współpraca nauczycieli z różnymi instytucjami np. Poradnią PPP, Policją, Poradnią Uzależnień, MOPR, TPiPU

          • Imprezy sportowe
          • Konkursy, turnieje, festyny środowiskowe

          Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, wszyscy nauczyciele

          Do ustalenia

                    •  

           

          1. Opracowanie strategii ewaluacyjnej

           

          Ewaluacja SPWP będzie odbywała się na podstawie obserwacji życia szkolnego: zachowania uczniów, problemów zgłaszanych przez rodziców i nauczycieli, rozmów z nauczycielami i wychowawcami oraz rodzicami w czasie konsultacji i zebrań, rozmów indywidualnych z uczniami. Dokonywane analizy dokumentacji i spostrzeżeń oraz zmieniające się wymagania stawiane przez organ prowadzący szkołę zostaną przedstawione na Radzie Pedagogicznej podsumowującej rok szkolny 2018/2019 i będą podstawą wprowadzania zmian do Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego w kolejnym roku szkolnym.

           

          Ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego w bieżącym roku szkolnym będzie obejmowała monitorowanie podstawy programowej w zakresie realizacji treści wychowawczo-profilaktycznych oraz bezpieczeństwa w Internecie i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznych.

           

          Monitorowanie podstawy programowej w zakresie realizacji treści wychowawczo-profilaktycznych dokonywane będzie przez dyrektora szkoły, metodą analizy dzienników nauczycieli, obserwacji zajęć i analizy dokumentacji szkolnej. Wynikiem tego będzie upubliczniony i przedstawiony Radzie Pedagogicznej raport z ewaluacji.

           

          Ewaluacja bezpieczeństwa w Internecie i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych będzie dokonana w formie ankiety skierowanej do uczniów, rodziców i nauczycieli oraz na podstawie przeprowadzanych rozmów z rodzicami uczniów. Wyniki ankiety zostaną przedstawione Radzie Pedagogicznej.

          Wszelkie wnioski z ewaluacji posłużą do sformułowania zmian w kolejnym roku szkolnym 2019/2020.

           

           

          Program zatwierdzony do realizacji uchwałą Rady Rodziców nr ……… w dniu ………………. po wcześniejszym pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną w dniu …………….. oraz Samorząd Uczniowski z dnia ……………….. 2018r.

           

           

          Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego

          Szkoła Podstawowa Nr 16 w Toruniu

          …………………………..

           

           

           

           

           

           

          Przewodniczący Rady Pedagogicznej                Przewodniczący Rady Rodziców SP Nr 16 w Toruniu                                       SP Nr 16 w Toruniu

          ……………………………………..                   …………………………………

           

           

           

           

          Opracowały:

          M. Ciesielska

          E. Krajewska-Cyrwus

          W. Krzemińska

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu
      • tel/ fax (56) 648 - 19 - 72, (056) 648-19-68 tel kom. 534 717 888
      • Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu, ul. Dziewulskiego 2 Sekretariat czynny w dni robocze od godz. 7.00 - do godz. 15.00 Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Delegatura w Toruniu Adres: 87-100 Toruń Moniuszki 15/21 87 - 100 Toruń Poland
    • Logowanie