DRODZY RODZICE

Serdecznie witamy na stronie oddziałów przedszkolnych, przyjaznych dla wszystkich maluchów!

Poniżej znajdziecie Państwo bierzące informacje na każdy miesiąc.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą przedstawioną w kolejnych zakładkach, szczególnie Wiadomości ogólne", Z życia przedszkola", „Procedury” oraz pracą poszczególnych grup w zakładce „Grupy” ☺

W roku szkolnym 2023/2024 mamy w naszych oddziałach przedszkolnych następujące grupy:

• MOTYLKI – dzieci 3-letnie, sala 102

28

29

30

4.04 -  Dzień Świadomości Autyzmu – dzień na niebiesko - tego dnia dzieci będą rozmawiały o osobach dotkniętych autyzmem, uczyły się tolerancji, empatii  i reagowania

16.04 – audycja muzyczna „Wiosenne spotkanie ze słynnym śpiewakiem Tralisławem Tralalińskim”

18.04 – teatr MagMowcy „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”

22.04 - Światowy Dzień Ziemi w przedszkolu – prosimy rodziców o przygotowanie wspólnie z dziećmi eko-ubrania – ubrania z elementami surowców wtórnych – nakrętek, gazet, makulatury, butelek plastikowych itp.  W eko-ubraniach dzieci zaprezentują się podczas pokazu eko-mody.

23.04 - Światowy Dzień Książki – spotkanie dla dzieci przygotowane przez nauczycieli „Witajcie w naszej bajce” Brzechwa dzieciom

Konkurs ekologiczny „Stworzone z niczego” -  8 -19.04 – zachęcamy rodziców wraz z dziećmi do wykonania dowolnej pracy plastyczno-technicznej z wykorzystaniem surowców wtórnych

RADY DLA RODZICÓW – JAK UŁATWIĆ DZIECKU ADAPTACJĘ W PRZEDSZKOLU?

1. Powiedz dziecku, kiedy dokładnie po nie przyjdziesz i dotrzymaj słowa, choćby nie wiem co. Należy przy tym używać dla dziecka łatwych ram czasowych np. „Przyjdę po Ciebie po obiedzie”. Dotrzymanie słowa jest niezwykle ważne, bo dzięki temu dziecko będzie w kolejnych dniach czuło się bezpieczniej, wiedząc, że i kiedy po nie wracasz. Nie mów też, że pójdzie do domu jako pierwsze, bo nigdy nie masz pewności, że tak będzie.

2. Pożegnaj się z dzieckiem. Bądź czuły ale nie za bardzo, bo zbytnia czułość lub oziębłość może utrudnić dziecku rozstanie.

3. Pożegnanie powinno być też krótkie. Im dłużej trwa tym jest trudniejsze. Nie należy przeciągać pożegnania, bo to wpływa nie tylko źle na dziecko, ale i na twoją wiarygodność. Im więcej buziaczków, przytulasków dziecku dajesz, tym bardziej dajesz mu do zrozumienia, że martwisz się o nie, nie wierzysz w jego samodzielność i co najgorsze, że w przedszkolu może nie jest wcale tak fajnie, jak się wydawało Nie zaglądaj też przez drzwi, okna do sali dziecka. Jak już weszło do środka, daj mu spokojnie oswoić się z sytuacją.

4. Po pierwszym dniu w przedszkolu dzieci reagują różnie. Jeśli dziecko nie płakało i było zadowolone, nie zdziw się jeśli zacznie płakać po kilku dniach. Dzieje się tak, bo dziecko wybawiło się nowymi zabawkami, poznało przedszkole i już jest ono "nudne", więc woli zostać z Tobą.

Jeśli dziecko płacze, kiedy je odbierasz powiedz mu, że jesteś dumny, że tęskniłeś i cieszysz się, że je widzisz.

5. Ubierz dziecko wygodnie. W przedszkolu panuje zasada - więcej wygody niż mody. Najlepiej sprawdzają się spodnie dresowe, leginsy i T-shirt. Dziecko łatwiej się rozbierze np. w toalecie, no i ubranie nie będzie krępować jego ruchów. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym adaptacja jest łatwiejsza. Unikaj zamków, guzików i sznurówek- to ułatwi dziecku samodzielność.

6. Jeśli dziecko płacze bardzo przy pożegnaniu lub jeśli czujesz, że TY możesz nie dać rady podczas rozstania, możesz poprosić by przez pierwsze dni dziecko odprowadzał tata, babcia, dziadek, ktoś dziecku bliski. Stres dla obu stron, w takiej sytuacji bywa mniejszy.

7. Nie poddawaj się! Pierwszy tydzień, a nawet miesiąc (lub dłużej) może być trudny zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka. Okres adaptacji w przedszkolu może być różny, jednak nie ulegajmy dziecku gdy wymusza na nas zostanie w domu. Nauczysz go, że przedszkole to miejsce, którego można uniknąć płacząc czy tupiąc. Prędzej czy później wykorzysta wiedzą robiąc awanturę jeszcze większa niż zwykle.

8. Nie zadawaj od razu po wyjściu z przedszkola, zbyt wielu pytań. To może stresować dziecko. Daj mu chwilkę, zapytaj , a gdy dziecko nie chce opowiadać nie ciągnij za język. W okresie adaptacji  takie pytania mogą powodować stres.

9. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości, obawy - rozmawiaj z nauczycielami swojego dziecka. Na pewno wspólnie znajdziecie odpowiedzi.

10. Adaptacja w przedszkolu to naprawdę trudny czas w życiu dziecka. Pamiętaj by nie oceniać i nie porównywać dziecka z jego rówieśnikami. Każde dziecko musi przeżyć to w swoim tempie. Powinieneś być cierpliwy. Bądź wsparciem, nie stwarzaj dodatkowych problemów.

Prosimy, aby każde dziecko  na codzień miało ze sobą podpisany worek, a w nim:

- spodenki/ getry

- koszulkę z krótkim i z długm rękawem

- skarpetki i majteczki na zmianę

kt

Prosimy o systematyczne logowanie się do e-dziennika.

Zachęcamy do sprawdzania bieżących wiadomości na przedszkolnej stronie internetowej

oraz na stronach poszczególnych grup smiley

Zapraszamy:Do

Szkoły Podstawowej Nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Toruniu ul. Dziewulskiego 2 (Rubinkowo II)