• MOTYWOWANIE UCZNIA PODCZAS NAUKI ZDALNEJ

          1. Korzystny wpływ na efektywność nauki ma dobra relacja nauczyciel-uczeń.
          2. Przy stawianiu wymagań uczniowi niezbędne jest uwzględnienie możliwości wsparcia domu rodzinnego.
          3. Korzystne dla ucznia jest opracowanie przez nauczycieli zdalnego planu lekcji, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na odpoczynek.
          4. Forma i przekaz materiału musi być zrozumiała dla ucznia – warto stosować nauczanie polisensoryczne np. film z komentarzem, prezentacja, słuchowisko.
          5. Konieczne jest ustalenie jasnych i dostępnych dla każdego ucznia szczegółowych celów edukacyjnych (uwzględniające potencjał i możliwości psychofizyczne dziecka oraz konieczność indywidualizacji pracy) możliwych do osiągnięcia w krótkim czasie – dzielenie materiału na krótkie partie i przekazywanie ich w danym dniu; przydzielanie kolejnej partii materiału po weryfikacji opanowania poprzedniej partii.
          6. Z uwagi na fakt, że uczeń musi w znacznej mierze samodzielnie przyswoić określone partie materiału (w przeciwieństwie do nauki w tradycyjny sposób) ilość treści zawartej w danej jednostce lekcyjnej nie może być zbyt duża. Unikanie zadawania dodatkowych zadań domowych.
          7. Niezbędne jest przekazanie uczniowi jasnych kryteriów oceniania.
          8. Najkorzystniejsze jest stosowanie oceniania kształtującego, w którym nauczyciel docenia to co dziecko wykonało i jednoczesne przekazanie informacji o elementach, które wymagają poprawy i dodatkowych ćwiczeń. W niektórych przypadkach konieczny jest indywidualny kontakt z uczniem w celu wytłumaczenia niezrozumiałego.
          9. Korzystne jest docenianie wkładu pracy dziecka i osiąganych przez ucznia umiejętności poprzez stawianie pozytywnych ocen. Negatywne oceny zniechęcają dziecko do pracy i potęgują lęk, który i tak w obecnej sytuacji jest podwyższony.
          10. Przy planowaniu zadań dla dziecka uwzględnianie faktu, iż dziecko musi samodzielnie uczyć się wielu przedmiotów danego dnia.
          11. Podejmowanie działań, które mają na celu aktywowanie uczniów w danym oddziale do wspólnego analizowania tematu i wykonywania zadań.
          12. Umożliwienia stawiania przez uczniów pytań nauczycielom.

           

          NAUCZYCIELU, PAMIĘTAJ!

          POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA I KOMFORT PSYCHICZNY NASZYCH DZIECI SĄ WAŻNIEJSZE
          NIŻ ICH WYNIKI W SZKOLE!

           

           

          Opracowanie: Agnieszka Balcer, Agnieszka Fajfer, Joanna Popławska


          Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu
      • tel/ fax (56) 648 - 19 - 72, (056) 648-19-68 tel kom. 534 717 888
      • Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu, ul. Dziewulskiego 2 Sekretariat czynny w dni robocze od godz. 7.00 - do godz. 15.00 Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Delegatura w Toruniu Adres: 87-100 Toruń Moniuszki 15/21 87 - 100 Toruń Poland
    • Logowanie