• Wskazówki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla rodziców

• W związku ze zmianą formy i warunków nauczania (nauczanie zdalne) podaję wskazówki dla rodziców przygotowane przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Oczywiście każde dziecko i rodzice są w innej sytuacji, dlatego zachęcam do zapoznania się i korzystania z zamieszczonego materiału.

Wirginia Krzemińska

psycholog szkolny

MOTYWOWANIE DZIECKA PRZEZ RODZICA DO NAUKI ZDALNEJ

1. Korzystny wpływ na efektywność nauki ma dobra relacja rodzic-dziecko.
          2. Warto zorganizować dziecku przestrzeń do spokojnej nauki – ograniczyć bodźce mogące rozproszyć jego uwagę.
          3. Przy stawianiu wymagań dziecku niezbędne jest uwzględnienie jego możliwości poznawczych i emocjonalno-motywacyjnych oraz zapewnienia wsparcia ze strony rodziców.
          4. Wskazana jest pomoc w opracowaniu harmonogramu dnia, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na naukę i odpoczynek.
          5. Dopilnowanie, aby dziecko uczestniczyło w zajęciach on-line zgodnie z podanym planem lekcji.
          6. Pomoc i zachęcanie dziecka do korzystania z różnych źródeł wiedzy ułatwiających opanowanie nowych treści – np. materiały na YouTube film z komentarzem, prezentacja, słuchowisko, uwrażliwienie dziecka na konieczność sprawdzania wiarygodności źródeł informacji.
          7. Monitorowanie pracy dziecka, bieżące reagowanie na trudności dziecka.
          8. Udzielanie pomocy w pracy z podręcznikiem, analiza pytań pod tematem, uczenie wybierania najistotniejszych informacji, sporządzania notatki np. w formie schematu, rysunku.
          9. Pomoc w sprawdzeniu stopnia opanowania i rozumienia tematu np. poprzez zadawanie pytań, zadanie kilku przykładów do rozwiązania, dyskusja na dany temat, rozwiązanie quizu.
          10. Docenianie wkładu pracy dziecka niezależnie od osiąganych efektów. Negatywne oceny, komentarze zniechęcają dziecko do pracy i potęgują lęk.
          11. Unikanie presji związanej z ocenami.
          12. Rozwijanie samodzielności w pracy, sumienności i docenianie wszelkich jej przejawów.
          13. Pomoc w zagospodarowaniu czasu wolnego.
          14. Dawanie sobie prawa do stawiania pytań nauczycielom i zachęcanie do tego dzieci.

Opracowanie: Agnieszka Balcer, Agnieszka Fajfer, Joanna Popławska

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu.