• Co to jest wwr?

• WWR - czyli wczesne wspomaganie rozwoju

Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju

Profil działalności Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju - oferujemy zajęcia terapeutyczne dla dzieci:

• z niepełnosprawnością intelektualną,
          • całościowymi zaburzeniami rozwoju (autyzm, zespół Aspergera),
          • wadami genetycznymi (np: Zespół Downa, Zespół Williamsa, Zespół Angelmana),
          • niepełnosprawnością ruchową,
          • opóźnionym rozwojem psychoruchowym.

Wczesne wspomaganie rozwoju ma za zadanie poprawić aktualny stan funkcjonowania dziecka, często zapobiegać jego pogorszeniu się. Im wcześniej postawi się diagnozę i podejmie działania stymulujące, tym większe są szanse dziecka na prawidłowy bądź zbliżony do prawidłowego rozwój.
          Za jak najwcześniejszym rozpoczęciem terapii przemawiają następujące przesłanki:

• u małego dziecka jest wyjątkowo duża plastyczność centralnego układu nerwowego i związana z tym możliwość usprawniania zaburzonych funkcji,
          • małe dzieci uczą się szybciej, są bardziej podatne na stosowane różnorodne rodzaje terapii,
          • rodzice małych dzieci mają więcej sił i zapału, są bardziej zaangażowani we współpracę ze specjalistami i we własny udział w terapii.

Główne zasady wczesnej terapii w pracy z dzieckiem to:

• jak najwcześniej rozpocząć usprawnianie,
          • terapię realizować systematycznie,
          • indywidualnie podchodzić do dziecka i jego rodziny,
          • włączyć w proces terapeutyczny rodziców.