• Zasady zachowania ucznia IV - VIII SP

• Jestem uczniem jednej z klas IV-VIII

Szkoły Podstawowej nr 16w Toruniu, i wiem, że obowiązują mnie następujące zasady zachowania:

• Do szkoły przychodzę 10 min przed dzwonkiem na lekcje, schodzę do szatni, zostawiam okrycie wierzchnie i idę na łącznik, znajdujący się na parterze, gdzie w spokoju oczekuję na zajęcia.

• Pierwszy krótki dzwonek jest dla mnie sygnałem do ustawienia się w wyznaczonym miejscu i poczekania na nauczyciela, z którym udaję się do sali zgodnie z planem lekcji.

• Nie przebywam w segmencie B, w części przeznaczonej dla klas pierwszych.

• Nie przebywam na II piętrze, w części przeznaczonej dla gimnazjum.

• Gdy nie przychodzi nauczyciel, przewodniczący zawiadamia o tym fakcie dyrekcję, a ja spokojnie czekam na informację o danej lekcji.

•  Gdy mam zajęcia w sali 031, oczekuję wraz z koleżankami / kolegami przy pokoju nauczycielskim na nauczyciela i wraz z nim schodzę do sali. Po skończonej lekcji klatką schodową przy windzie wracam na łącznik na parterze.

• Gdy mam w- f, przerwę przed lekcją spędzam na parterze lub boisku, dopiero po pierwszym dzwonku udaję się na basen czy ustawiam się przed salą gimnastyczną.

• Gdy mam języki obce lub zajęcia w innych salach niż na parterze, oczekuję na nauczyciela na parterowym łączniku przy właściwym miejscu ( oznaczone numerem sali) i wraz z nauczycielem przechodzę do wyznaczonej klasy. Po zakończonych zajęciach wracam na łącznik.

• W czasie lekcji nie opuszczam klasy, chyba że nauczyciel w sytuacji wyjątkowej na to pozwoli.

• Podczas lekcji nie jem, nie żuję gumy, nie piję żadnych napojów, nie używam telefonu komórkowego, nie słucham muzyki.

• W czasie lekcji nie wyjmuję żadnych rzeczy niezwiązanych z tematem lekcji.

• Pierwszy dzwonek na przerwę jest sygnałem do zakończenia zajęć przez nauczyciela. Dopiero na wyraźny sygnał nauczyciela pakuję się, porządkuję swoje miejsce pracy i wychodzę spokojnie z klasy po drugim dzwonku.

• Gdy jestem dyżurnym, wchodzę do klasy jako pierwszy i wychodzę jako ostatni przed nauczycielem, by stwierdzić stan czystości w klasie. Jeśli coś budzi moje zastrzeżenia, to zgłaszam ten fakt nauczycielowi.

• Na terenie szkoły nie używam telefonu komórkowego.

• Pracownicy szkoły nie odpowiadają za przedmioty wartościowe, które są moją własnością, a niepotrzebnie przynoszę je do szkoły.

• Szkoła nie odpowiada za rowery pozostawione na terenie szkoły.

• Po schodach wchodzę i schodzę zawsze prawą stroną, tylko klatką przy windzie, w pobliżu sekretariatu.

• W czasie przerwy przebywam tylko na łączniku, na parterze (wyjątkiem jest wyjście do biblioteki, stołówki szkolnej ).

• Podczas przerwy mogę wychodzić na wyznaczone boisko szkolne, mając na sobie ubiór stosowny do pogody ( jeden dzwonek ).

• Na boisku szkolnym, nie przebywam na terenie przeznaczonym na stojaki rowerowe, nie wchodzę na drzewa, nie niszczę zieleni.

• Jeśli jest niesprzyjająca pogoda, nie wychodzę na boisko szkolne ( trzy dzwonki ).

• Wyjście poza teren szkoły w czasie zaplanowanych dla mnie zajęć wywoła następujące konsekwencje:

1. opuszczenie zostanie odnotowane w e-dzienniku,
          2. opuszczenie szkoły spowoduje rozmowę z pedagogiem i rodzicem,
          3. opuszczenie spowoduje konieczność stawiania się u p. pedagog lub wychowawcy albo wicedyrektora,
          4. kolejne wyjście ze szkoły spowoduje odebranie prawa do przerwy poprzez nałożenie kary prac społecznych,
          5. następne opuszczenie szkoły będzie skutkowało naganą wychowawcy.
          6. kolejne wyjście poza teren szkoły spowoduje naganę Dyrektora Szkoły

i obniżenie oceny z zachowania.

• Jeśli mam problem podczas przerwy lub czuję zagrożenie, proszę o pomoc nauczyciela dyżurującego lub każdą inną dorosłą osobę znajdującą się w pobliżu.

• Korzystam ze sklepiku przy basenie. Kupując w sklepiku napój w szklanej butelce muszę szczególnie uważać, dlatego wypijam napój w bliskim sąsiedztwie sklepiku, a butelkę oddaję lub wyrzucam do kosza.

• Do toalety idę tylko po to, by załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, pamiętając o myciu rąk i pozostawieniu po sobie porządku.

• Przestrzegam zasad bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

• Jeśli jem obiad, przestrzegam Regulaminu stołówki oraz zasad dobrego zachowania.

• W pracowniach przedmiotowych przestrzegam regulaminów, z którymi zapoznali mnie nauczyciele prowadzący.

• W sytuacjach nadzwyczajnych podporządkowuję się poleceniom wydawanym przez osoby prowadzące akcję ratowniczą i ewakuacyjną.

•     Do szkoły ubieram się schludnie i estetycznie. Pamiętam o stroju odświętnym podczas uroczystości szkolnych.

• Nie przychodzę na zajęcia szkolne z pofarbowanymi włosami czy pomalowanymi paznokciami, chyba że jest to lakier bezbarwny.

• Z powodów bezpieczeństwa przychodzę do szkoły w butach na niskim obcasie, nieprzekraczającym 4 cm wysokości.

• Jeśli nie czuję się w szkole bezpiecznie, mogę osobiście lub za pośrednictwem moich rodziców zgłosić ten fakt wychowawcy, psychologowi, pedagogowi, koordynatorowi ds. bezpieczeństwa, dyrekcji szkoły- telefonicznie, osobiście, lub w jakiejś formie pisemnej.