• Sport w szesnastce

•

Bardzo ważną dziedziną w życiu Zespołu Szkół nr 16 w Toruniu jest i zawsze był sport. Nauczyciele wychowania fizycznego starają się prowadzić ciekawe i urozmaicone lekcje, a w zajęciach dodatkowych corocznie uczestniczy wielu uczniów. Nadrzędne cele i zadania tych zajęć to:

• wychowanie przez sport,
        • zainteresowanie uczniów dbałością o własną sprawność fizyczną, propagowanie aktywnego i higienicznego trybu życia,
        • ukazanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, zapewnienie uczniom zorganizowanego czasu wolnego,
        • umożliwienie uczniom współorganizowania, przeprowadzania i sędziowania zawodów sportowych i imprez rekreacyjnych,
        • kształtowanie właściwych form rywalizacji sportowej poprzez organizowanie mini turniejów wewnątrzszkolnych oraz udział w meczach towarzyskich z innymi szkołami,
        • propagowanie zasad „fair play”,
        • przygotowanie reprezentacji szkolnych i udział w licznych imprezach sportowych, rekreacyjnych i turystycznych na terenie szkoły, miasta i województwa.

Co roku uczniowie szesnastki startują w licznych imprezach sportowych na szczeblu miasta, regionu i kraju, zajmując wysokie miejsca. W dziejach szkoły nasi wychowankowie odnosili sukcesy w lekkiej atletyce, kolarstwie, piłce nożnej, koszykówce, siatkówce, tenisie stołowym, pływaniu. Wielu z nich rozwija swoje talenty w klubach sportowych, a wśród uczniów i absolwentów naszej szkoły mamy medalistów mistrzostw Polski, a nawet Europy i Świata.

W ostatnich latach dominującymi dyscyplinami są lekkoatletyka oraz piłka nożna dziewcząt. Nauczyciele współpracują z Miejskim Klubem Lekkoatletycznym w Toruniu oraz Uczniowskim Klubem Piłkarstwa Kobiecego "Kania". Nasi młodzi lekkoatleci każdego roku występują w Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych, a najlepsze piłkarki powoływane są do kadr wojewódzkich i rozgrywają mecze o mistrzostwo Polski.

Bardzo ważnym atutem Zespołu Szkół nr 16 w Toruniu jest baza sprzętowa. Nasza szkoła dysponuje dużą halą sportową, nowoczesnymi boiskami, profesjonalną bieżnią i skocznią w dal, a także świeżo wyremontowanym, pięknym basenem oraz mini siłownią i salą do usprawniania ruchowego.

Szczegółowe osiągnięcia sportowe uczniów szesnastki opisane są w poszczególnych zakładkach tej strony. Zapraszamy też do obejrzenia bogatej galerii zdjęć dokumentujących nasze sukcesy.