• Regulamin rekrutacji do iClass

Regulamin rekrutacji do iClass’y na rok szkolny 2014/2015

Podstawa prawna

Rekrutację  przeprowadza się w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.

Prawo ubiegania się o przyjęcie do iClass’y w Gimnazjum nr 16 w Toruniu mają uczniowie szkół podstawowych, którzy w br. szkolnym uzyskają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

Wymagane dokumenty

Do iClass’y, realizującej innowacyjny autorski program nauczania z języka angielskiego w Gimnazjum Nr 16 w Toruniu,  przyjmuje się absolwentów szkół podstawowych, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów). Wymagane dokumenty to:

• Podanie o przyjęcie do iClass’y(1),
          • Deklaracja przystąpienia do testu uzdolnień kierunkowych(2),
          • Potwierdzone przez sekretariat Szkoły Podstawowej aplikującego ucznia zestawienie ocen semestralnych z klasy szóstej (3),
          • List wstępny- wypowiedź min 100 do 200 słów po polsku, czemu uczeń aplikuje  do tej klasy i jakie ma związane z nią oczekiwania po przeczytaniu programu innowacyjnego, dostępnego na stronie Gimnazjum  (4),
          • Opinia o uczniu od Wychowawcy klasy ze szkoły macierzystej (5).

Wszystkie pięć wzorów druków znajduje się na stronie internetowej Gimnazjum.

Wystarczy wydrukować, wypełnić i przynieść do sekretariatu ZS nr 16.

UWAGA!

• Uczestnictwo w teście uzdolnień kierunkowych  jest warunkiem koniecznym do ubiegania się o przyjęcie do iClass’y.
          • Ocena z języka angielskiego musi być bardzo dobra lub celująca.W wyjątkowych okolicznościach

( dobrze zdany test) wystarczy ocena dobra.

• Ocena z zachowania musi być co najmniej dobra.

Co to jest sprawdzian uzdolnień kierunkowych?

Sprawdzian uzdolnień kierunkowych składa się z dwóch części:

a) testu określającego predyspozycje językowe,

b) testu sprawdzającego stopień znajomości języka angielskiego.

Sprawdzian odbywa się w formie pisemnej i trwa 90 minut. Łącznie ze sprawdzianu kandydat może uzyskać maksymalnie 100 punktów, tj. 40 punktów z części pierwszej i 60 punktów z części drugiej.

Ad.a) Test predyspozycji językowych nie sprawdza wiedzy kandydatów, lecz odwołuje się do ich, szeroko rozumianych, umiejętności językowych. Test przeprowadzany jest w języku polskim, lecz zawiera też zadania w językach sztucznych bądź mało znanych.

Badane są:

•  pamięć,

•  rozumienie tekstu oraz relacje składniowe (np. ćwiczenia na uzupełnianie luk, kolejność zdań "rozsypanego" tekstu),

•  rozumienie leksyki (stawianie hipotez co do znaczenia słów nieznanych znajdujących się w znanym kontekście tekstowym),

•  wyobraźnia i domysł językowy,

• selekcja informacji (wyciąganie wniosków z podanych, różnorodnych informacji),

• rozumowanie przez analogię,

• dedukcja językowa (ćwiczenia na korpusach języków sztucznych i teksty w różnych językach).

Przykładowe testy predyspozycji językowych znajdują się na stronie: http://www.edulandia.pl/edukacja/1,101856,5712550,Test_predyspozycji_jezykowych.html

Ad.b )Test z języka angielskiego sprawdza wiedzę i umiejętności uczniów zdobyte w ciągu sześciu latach nauki języka angielskiego w szkole podstawowej w oparciu o podstawę programową. Badane są umiejętności:

•   słuchania ze zrozumieniem,

•    czytania ze zrozumieniem,

•    reagowania na wypowiedź,

•    stopień znajomości struktur gramatyczno-leksykalnych.

Test  zbudowany jest na podstawie przykładowych arkuszy egzaminacyjnych z j. angielskiego dla klas 6.

Przykładowy test można znaleźć na stronie:

Dodatkowo sprawdzana będzie szybkość pisania na komputerze. Kandydaci będą musieli przepisać tekst polsko i angielskojęzyczny. Test służy do późniejszej ewaluacji programu i ma dać nauczycielowi wstępną wiedzę na temat tempa i poprawności pisania na klawiaturze jaką prezentują aplikanci. Nie ma wpływu na klasyfikację do klasy.

Terminy

Rekrutacja, czyli okres na składanie dokumentów, trwa od 14 kwietnia do 3 czerwca 2014.

Kandydaci zostaną poinformowani drogą mailową, w jakim terminie będą przystępować do testu.

Wyniki zostaną przesłane kandydatom droga mailową  lub będzie  można zasięgnąć informacji w sekretariacie Szkoły.

Kryteria przyjęcia na listę

Kryteria przyjęcia do iClass’y są  następujące:

• Liczbę punktów ze sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.
          • Liczbę punktów możliwych do uzyskania za oceny z języka angielskiego i polskiego.
          • Średnia ocen z I semestru

Ostateczne przyjęcie do iClass’y następuje po dostarczeniu przez kandydata świadectwa ukończenia Szkoły Podstawowej oraz zaświadczenia o wyniku sprawdzianu po klasie szóstej.

Tryb odwoławczy

Po zakończeniu rekrutacji i ogłoszeniu, w ostatnich dniach czerwca, ostatecznej listy przyjętych uczniów rodzice kandydata mogą złożyć w terminie dwóch dni pisemne odwołanie od decyzji Komisji Rekrutacyjnej do Dyrektora szkoły.