• Zasady zachowania ucznia I - III SP

•         Jestem uczniem Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu, uczęszczam do jednej z kilku klas I-III i wiem, że obowiązują mnie następujące zasady zachowania:

• Do szkoły przychodzę 10 minut przed dzwonkiem na lekcje. Czekam na małym boisku na nauczyciela. Ustawiam się w parze z koleżanką lub kolegą i schodzę do szatni, gdzie pozostawiam okrycie wierzchnie, worki, przebieram obuwie

i idę w parze pod opieką nauczyciela do wyznaczonej sali.

• W czasie lekcji nie opuszczam klasy, chyba, że nauczyciel w sytuacji wyjątkowej na to pozwoli.

• Podczas lekcji nie jem, nie żuję gumy, nie piję żadnych napojów.

• Nie trzymam na ławce żadnych przedmiotów niebędących pomocami do danej lekcji.

• Do szkoły nie przynoszę przedmiotów, których posiadanie w szkole jest zbędne.

• Nie mogę opuścić terenu szkoły w czasie trwania zajęć, chyba, że pisemnie rodzice poproszą o to wychowawcę lub odbiorą mnie osobiście.

• Przerwy śródlekcyjne spędzam jak najczęściej na świeżym powietrzu, bawiąc się w zabawy bezpieczne dla siebie i innych.

• W czasie przerw w szkole spaceruję, nie biegam, zachowuję się spokojnie, nie popycham nikogo, nie biję, nie zabieram niczego, co nie jest moje. Staram się pomagać innym.

• Jeśli mam problem, proszę o pomoc nauczyciela opiekującego się klasą lub każdą inną dorosłą osobę znajdującą się w pobliżu.

• Do toalety idę tylko po to, by załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, pamiętając

o myciu rąk i pozostawieniu po sobie porządku.

• Po zakończonej przerwie bezzwłocznie ustawiam się w parze przy swojej sali lekcyjnej, lub oczekuję w niej pod opieką na innego nauczyciela.

• Podczas przerwy śniadaniowej udaję się wraz z nauczycielem do stołówki. Zajmuję miejsce, po czym w ciszy i spokoju zjadam śniadanie.

•  Kupując w sklepiku napój w szklanej butelce muszę szczególnie uważać, dlatego wypijam napój w bliskim sąsiedztwie sklepiku a butelkę oddaję lub wyrzucam do kosza.

• Jeśli jem obiad, przestrzegam Regulaminu stołówki oraz zasad dobrego zachowania.

• Dzwonek jest sygnałem do zakończenia zajęć przez nauczyciela. Tylko na jego wyraźny sygnał pakuję się, porządkuję swoje miejsce pracy i wychodzę na hol. Za zgodą nauczyciela kieruję się do świetlicy lub ustawiam się w parze i wraz

z nauczycielem udaję się do szatni.( schodami wyznaczonymi dla klas I – III )

• W sali pozostawiam po sobie porządek.

• Gdy jestem dyżurnym, dbam o czystość w klasie. Jeśli coś budzi moje zastrzeżenia, zgłaszam ten fakt nauczycielowi.

• W pracowniach przedmiotowych przestrzegam regulaminów, z którymi zapoznali mnie nauczyciele prowadzący. ( sala gimnastyczna, basen, łącznik, sala komputerowa, sale językowe)

• Po schodach wchodzę i schodzę zawsze prawą stroną.

• Po zakończeniu zajęć mogę przebywać w szkole na zajęciach pozalekcyjnych lub imprezach organizowanych przez wychowawców klas bądź organizacje szkolne tylko pod opieką osób upoważnionych.

• Na zajęcia pozalekcyjne mogę oczekiwać w świetlicy lub czytelni szkolnej.

• W sytuacjach nadzwyczajnych podporządkowuję się poleceniom wydawanym przez osoby prowadzące akcję ratowniczą i ewakuacyjną.

• Jeśli nie czuję się w szkole bezpiecznie, mogę osobiście lub mogą moi rodzice zgłosić ten fakt wychowawcy, psychologowi, pedagogowi, koordynatorowi ds. bezpieczeństwa, dyrekcji szkoły- telefonicznie, osobiście lub w jakiejś formie pisemnej.

• Na terenie szkoły ubieram się schludnie, estetycznie, stosownie do wieku.

• Nie noszę biżuterii na rękach czy długich kolczyków.

• Nie przychodzę na zajęcia szkolne z pomalowanymi włosami czy paznokciami.

• Nie korzystam w szkole z telefonu komórkowego, wiec go nie przynoszę.

• Nie wolno mi przebywać na II piętrze bez nauczyciela.

• Do biblioteki chodzę schodami przy AKŻ ( od strony stołówki ).

• Przy zmianie sali lekcyjnej plecaki ustawiamy jeden za drugim wzdłuż ściany danej sali.