• O mnie

•  Bezpłatna pomoc prawna

w Toruniu

Od stycznia w czterech punktach w urzędzie miasta są udzielane darmowe porady prawne.

Pomoc prawna w toruńskim urzędzie miasta ruszyła od 1 stycznia 2016 r. Będzie udzielana przez pięć dni w tygodniu i finansowana z budżetu państwa. Porady są prowadzone w czterech miejscach. Będą udzielane przez korporacje prawnicze - Radę Adwokacką i Izbę Radców Prawnych.

Punkty przy Wałach gen. Sikorskiego 10 (w godz. 11.30-15.30) oraz przy Grudziądzkiej 126B (w godz. 13-17) poprowadzi Zaborskie Towarzystwo Naukowe. Poradami przy ul. Poznańskiej 52 (w godz. 13-17) będzie się zajmować Pomorska Fundacja Rozwoju, Kultury i Sztuki.

Korporacje prawnicze będą zaś udzielać porad w godz. 7.30-11.30 przy Wałach gen. Sikorskiego 10, od 8 do 13 przy ul. Grudziądzkiej 126B, od 9 do 13 przy ul .Poznańskiej 52. Z pomocy skorzystamy też przy ul. Dziewulskiego 38 - w godz. 9-13.

Do kogo jest skierowana nieodpłatna pomoc prawna?

- Do osób, które są objęte pomocą społeczną

- Aby uzyskać taką poradę, trzeba przedstawić mecenasowi, informację, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dostaliśmy pomoc społeczną i złożyć oświadczenie, że ta pomoc nie została odebrana.

-Z bezpłatnych porad skorzysta także młodzież do 26. roku życia, seniorzy po ukończeniu 65 lat (wystarczy okazać dowód), kombatanci i weterani (trzeba przedstawić zaświadczenie lub legitymację).

Takie uprawnienia będą mieć też osoby posiadające kartę dużej rodziny, a także zagrożone katastrofą naturalną, awarią techniczną czy klęską żywiołową. Pomoc prawna będzie udzielana w zakresie m.in. prawa pracy, spraw administracyjnych, prawa podatkowego, porad dla osób otwierających działalność gospodarczą, ubezpieczeń społecznych, spraw karnych, cywilnych i rodzinnych.

W punktach otrzymamy też pomoc w sporządzaniu pozwu, pisma wszczynającego postępowanie sądowe lub wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.

Marzena Ciesielska