• PSO- wychowanie fizyczne

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W SP NR 16

W TORUNIU OBOWIĄZUJE W KLASIE VA

W każdym miesiącu jest wystawiona ocena ze sprawdzianu lub testu oraz z aktywności. W semestrze uczeń może zdobyć oceny dodatkowe np. za udział w zawodach.

1. Decydujący wpływ na ocenę śródroczną i roczną ma ocena z aktywności.

AKTYWNOŚĆ to posiadanie na każdej lekcji stroju sportowego, aktywne uczestnictwo w lekcjach, wykonywanie wszystkich zadań wyznaczonych przez nauczyciela, poszanowanie sprzętu i urządzeń sportowych, przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa. Ocena z aktywności może nie być wystawiona, gdy uczeń nie ćwiczył przez okres 3 tygodni w miesiącu.

2. W ciągu semestru uczeń może nie mieć stroju 2 razy. Każdy następny raz obniżą ocenę z aktywności o jeden stopień.

OCENA Z AKTYWNOŚCI JEST Obniżona gdy uczeń pali papierosy.

Potwierdzeniem tego jest wpis na listę osób zauważonych na niedozwolonym zachowaniu przez nauczycieli i pracowników szkoły.

3. OCENY Z AKTYWNOŚCI W DANYM MIESIĄCU

Celująca – uczeń ćwiczy na każdej lekcji, bierze udział w zawodach z sukcesami.

Bardzo dobra – ćwiczy na każdej lekcji.

Dobra – raz nie ćwiczy z powodu braku stroju lub innych przyczyn.

Dostateczna – nie ćwiczy z powodu braku stroju lub innych ćwiczeń dwa razy w miesiącu.

Dopuszczająca – nie ćwiczy trzy razy w miesiącu z powodu braku stroju lub innych przyczyn.

Niedostateczna – nie ćwiczy cztery razy i więcej w miesiącu z powodu braku stroju lub innych przyczyn.

4. Uczeń w czasie 2 tygodni po sprawdzianie może poprawić ocenę na wyższą po wcześniejszym ustaleniu terminu z nauczycielem

5. Uczeń, który nie uczestniczył w sprawdzianie musi zaliczyć go w ciągu 2 tygodni po wcześniejszym ustaleniu terminu z nauczycielem

6. Jeśli uczeń odmawia udziału w sprawdzianie umiejętności w trakcie lekcji na, której on się odbywa otrzymuje ocenę niedostateczną.

7. Jeżeli uczeń nie ćwiczy bez usprawiedliwienia może być poddany sprawdzianowi teoretycznemu

8. Stopień trudności zadań dostosowany jest do poziomu sprawności i możliwości fizycznych uczniów danej klasy.

9. Uczeń zawsze przedstawia usprawiedliwienie na lekcji, na której nie ćwiczy.

10. Usprawiedliwienie nieobecności na lekcji wychowania fizycznego przedstawia wychowawcy w terminie 1 tygodnia.

11. Usprawiedliwienia na koniec semestru za zaległe nieobecności lub nie ćwiczenie nie są uwzględniane.

12. Uczeń może zostać niesklasyfikowany w przypadku gdy jego nieobecności przekroczą 50 % zajęć lekcyjnych.

13. Na lekcji wymagany jest strój sportowy .

14. Egzamin klasyfikacyjny (poprawkowy) odbywa się na wniosek ucznia lub opiekuna prawnego. Przeprowadzany jest egzaminem praktycznym i teoretycznym z

wiedzy o sporcie.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO.

1. Sprawdziany umiejętności – ocena poprawności wykonania określonych elementów technicznych gier zespołowych, ćwiczeń gimnastycznych. Pod uwagę brany jest wysiłek jaki uczeń włożył w stosunku do swych możliwości po to, by jego wyniki były najlepsze.

2. Sprawdziany motoryczności – ocenianie wg limitów czasowych uzyskanych w próbach sprawności oraz testach z uwzględnieniem postępów, jakie uczeń uczynił w toku nauki.

3. Praca na lekcji – szczególna obserwacja i ocena aktywności.

4. Przygotowanie do lekcji (strój sportowy) – zezwalamy na 2-krotny brak stroju w semestrze. Uczniowie, którzy zawsze ćwiczą na lekcjach wychowania fizycznego, wykazali się 100% obecnością otrzymują na koniec semestru bądź całego roku ocenę przynajmniej dobrą, bez względu na poziom sprawności.

5. Dyscyplina na lekcji – podporządkowanie się poleceniom nauczyciela, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

6. Wiadomości – sprawdzenie zdobytych wiadomości w działaniu praktycznym, prowadzenie rozgrzewki lub innego fragmentu zajęć oraz sędziowanie.

7. Aktywność pozalekcyjna – premiowane oceną celującą jest uczestnictwo w zawodach międzyszkolnych jako reprezentant szkoły.

8. Stosunek do przedmiotu – wysiłek jaki uczeń włożył w to, by jego wyniki

w stosunku do swoich możliwości, wkład uwarunkowań były bardzo wysokie, premiowane są oceną bardzo dobrą.

KRYTERIA OCENIANIA Z WYHOWANIA FIZYCZNEGO

Ocena celująca

Celująca lub bardzo dobra ocena z aktywności. Sprawdziany oceniane na bardzo dobrą lub celującą, reprezentowanie szkoły na zewnątrz, jeśli uczeń zasługuje na ocenę bardzo dobrą, ale wykazuje osiągnięcia w dyscyplinach poza szkołą otrzyma ocenę celującą.

Ocena bardzo dobra

Aktywność bardzo dobra, sprawdziany bardzo dobre lub dobre.

Ocena dobra

Aktywność bardzo dobra, sprawdziany dobre lub niżej albo aktywność dobra, ale sprawdziany dostateczne.

Ocena dostateczna

Niesystematyczna aktywność dostateczna, sprawdziany dostatecznie lub niżej.

Ocena dopuszczająca

Aktywność niesystematyczna, udział w sprawdzianach, uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną ze sprawdzianów.

Ocena niedostateczna

Uczeń nie ćwiczy na lekcjach, nie bierze udziału w sprawdzianach.