• PSO z matematyki

• Przedmiotowy System Oceniania z Matematyki

Szkoła Podstawowa Nr 16 w Toruniu

Przedmiotowy System Oceniania określa zasady bieżącego, semestralnego i końcoworocznego podsumowania osiągnięć ucznia, które nauczyciel będzie uwzględniał przy wystawianiu oceny z przedmiotu.

PSO z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu i dostosowany do programu „Matematyka z plusem” (DKOW – 5002 – 37 – 080) oraz „Matematyka wokół nas” (DKOS – 5002 – 02/08).

Kontrakt między nauczycielem i uczniem

1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.

2. Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne ucznia.

3. Prace klasowe, sprawdziany i odpowiedzi ustne są obowiązkowe.

4. Prace klasowe są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.

5. Krótkie sprawdziany (kartkówki) nie muszą być zapowiadane.

6. Uczeń nieobecny na pracy klasowej lub sprawdzianie musi ją napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

7. Każdą pracę klasową, napisaną na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia, można poprawić. Termin poprawy ustala nauczyciel. Uczeń poprawia pracę tylko raz. Ocena z poprawy jest wpisywana do dziennika.

8. Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 1 tygodnia) uczeń ma prawo nie być oceniany przez tydzień.

9. Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu semestru zgłoszenia nieprzygotowania się do lekcji. Przez nieprzygotowanie się do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, brak zeszytu ćwiczeń, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji.

10. Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną.

11. W przypadku nie zgłoszenia nieprzygotowania, ujawnienie tego faktu skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej.

12. Na koniec semestru nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.

13. Aktywność na lekcji nagradzana jest „plusami" w sposób ustalony przez danego nauczyciela.

14. Nauczyciel przestrzega terminów umów, prac klasowych, sprawdzianów.

15. Odnosimy się do siebie z szacunkiem.

Formy i metody sprawdzania osiągnięć uczniów

1. całogodzinne sprawdziany w formie klasówek, testów,

2. sprawdziany (kartkówki),

3. odpowiedzi ustne,

4. prace domowe,

5. zeszyty ćwiczeń,

6. prace długoterminowe,

7. inne formy aktywności np. udział w konkursach matematycznych, wykonywanie pomocy dydaktycznych, aktywny udział w pracach koła matematycznego,

8. obserwacja ucznia:

1. przygotowanie do lekcji,

2. aktywność na lekcji,

3. praca w grupie.

Kryteria ocen

Ocena prac pisemnych ustalana jest według następującej skali:

0 % - 33 % niedostateczny

34 % - 50 % dopuszczający

51 % - 74 % dostateczny

75 % - 89 % dobry

90 % - 100 % bardzo dobry

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który uzyska 100% oraz rozwiąże zadanie dodatkowe z *. W szczególnych przypadkach progi procentowe mogą ulec zmianie.

Wymagania na poszczególne oceny podane są oddzielnie dla klas 4, 5, 6 przez nauczycieli matematyki.

Obniżenie wymagań edukacyjnych

Na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do możliwości ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostaniu tym wymaganiom.

Informacja zwrotna

1. Nauczyciel – uczeń

1. informuje uczniów o wymaganiach i kryteriach ocen

2. pomaga w samodzielnym planowaniu rozwoju

3. motywuje do dalszej pracy

1. Nauczyciel – rodzice:

1. informuje o wymaganiach i kryteriach oceniania,

2. informuje o aktualnym stanie rozwoju i postępów w nauce,

3. dostarcza informacji o trudnościach ucznia w nauce,

4. dostarcza informacji o uzdolnieniach ucznia,

5. daje wskazówki do pracy z uczniem,

6. wdraża program naprawczy w sytuacjach zagrożenia oceną niedostateczną na koniec semestru lub roku.

1. Nauczyciel – wychowawca klasy - dyrektor:

1. nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach ucznia,

2. nauczyciel lub wychowawca informuje dyrekcję o sytuacjach wymagających jego zdaniem interwencji.

Ewaluacja przedmiotowego systemu oceniania

Przedmiotowy system oceniania podlega ewaluacji na koniec roku szkolnego oraz na zakończenie każdego cyklu edukacyjnego.