• PSO-wychowanie fizyczne2

• Kryteria ocen z wychowania fizycznego – SP kl. 4 – 6

I.Ocena celująca

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

1. Wykazuje bardzo dużą aktywność i zaangażowanie na lekcji.

2. Jest przygotowany do lekcji (dopuszczalny jest jednorazowy brak stroju sportowego).

3. Systematycznie podnosi swoja sprawność fizyczną (poprawa we wszystkich próbach).

4. Zależy mu na opanowaniu jak największej ilości różnych umiejętności ruchowych.

5. Dba o bezpieczeństwo swoje i innych.

6. Systematycznie i aktywnie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

7. Przestrzega zasady bhp oraz „fair play” w sporcie i w życiu.

8. Osiąga sukcesy w zawodach międzyszkolnych, wojewódzkich bądź ogólnopolskich.

9. Systematycznie uczestniczy na lekcjach-ewentualne nieobecności ma usprawiedliwione.

10. Dba o higienę osobista i estetyczny wygląd.

11. Posiada duży zasób wiadomości dotyczących kultury fizycznej.

II.Ocena bardzo dobra

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

1. Na zajęciach jest aktywny i zaangażowany.

2. Jest przygotowany do lekcji (dopuszczalny jest dwukrotny brak stroju sportowego).

3. Podnosi swoją sprawność fizyczną (poprawa w dwóch próbach bez obniżenia wyników w pozostałych).

4. Stara się opanować jak najwięcej umiejętności ruchowych.

5. Przestrzega zasad bezpieczeństwa na lekcjach.

6. Chętnie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, pozaszkolnych i zawodach sportowych.

7. Osiąga wysoką frekwencję na zajęciach – usprawiedliwia nieobecności.

8. Stosuje zasadę „fair-play” w sporcie i w życiu.

9. Dba o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny.

III.Ocena dobra

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

1. Z reguły jest przygotowany do zajęć (dopuszczalny jest pięciokrotny brak stroju).

2. Czynnie bierze udział w zajęciach.

3. Osiąga dość wysoką frekwencję – nie usprawiedliwia wszystkich nieobecności..

4. Stara się podnosić swoją sprawność fizyczną (uzyskanie wyników na tym samym poziomie lub poprawa jednych prób a pogorszenie drugich).

5. Stara się opanować podstawowe umiejętności ruchowe.

6. Stara się unikać zachowań zagrażających własnemu zdrowiu i innych.

7. Stara się dbać o higienę osobistą.

IV.Ocena dostateczna

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Nie wykazuje specjalnej aktywności na lekcjach.

2. Bywa często nieprzygotowany do zajęć.

3. W zajęciach uczestniczy dość nieregularnie.

4. Z reguły nie usprawiedliwia nieobecności.

5. Nie wykazuje troski o postęp w rozwoju sprawności fizycznej ( obniżenie wyników w 1-2 prób bez poprawy innych.

6. Nie stara się opanowywać podstawowych umiejętności.

7. Nie przejawia troski o higienę osobistą.

V.Ocena dopuszczająca

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

1. Często opuszcza zajęcia wychowania fizycznego i rzadko jest do nich przygotowany.

2. Wykazuje się minimalną aktywnością fizyczną.

3. Wykazuje braki w opanowaniu podstawowych dyscyplin sportowych objętych programem nauczania.

4. Wykazuje znaczące braki w znajomości zasad i przepisów gier zespołowych oraz konkurencji indywidualnych.

5. Nie dba o podnoszenie swojej sprawności fizycznej( obniżenie wyników w 4 próbach)

6. Jest niekoleżeński i niezdyscyplinowany, często narusza przepisy bhp.

7. Nie dba o higienę osobistą.

VI.Ocena niedostateczna

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Notorycznie opuszcza zajęcia wychowanie fizycznego i bardzo często jest do nich nieprzygotowany.

2. Nie opanował podstawowych elementów dyscyplin sportowych objętych programem nauczania.

3. Postawa społeczna budzi zastrzeżenia. Narusza przepisy bhp, stwarzając niebezpieczne sytuacje dla swojego i kolegów zdrowia.

4. Prowadzi niehigieniczny tryb życia.

5. Obniżenie wyników sprawności fizycznej we wszystkich próbach.

Lidia Maciejewska